Miestne Tesco zavádza nový režim parkovania, ktorý má „upratať“ pomery na doposiaľ verejne využívanom parkovisku. Zákazníci budú mať dve hodiny zdarma cez týždeň a tri počas víkendov, potom ich čaká spoplatnenie. Riešenie, ktoré má obchodnému reťazcu priniesť viac priestoru pre reálnych zákazníkov, však rozdelilo verejnosť.
Na sociálnych sieťach sa okamžite spustila vlna komentárov – niektoré pobavené, iné podráždené. Anonymný Kežmarčan sa pýta: „To aký zmysel majú mať rampy pri tescu?“ a rozvíril tým vášnivú debatu medzi miestnymi.
Zavedenie závor má podľa komentujúcich jasný dôvod: „Systém parkovania bude rovnaký, ako v Priore v Poprade. Snímač nasníma ŠPZ. Dve hodiny budú zadarmo. Dôvod je ten, že Tesco malo plné parkovisko áut a vo vnútri zopár ľudí, cez noc parkovalo mnoho služobných dodávok, taktiež počas akcií v meste,“ vysvetľuje jedna z diskutujúcich.
Iní v tom vidia ochranu výlučne pre zákazníkov obchodu: „Vraví sa, že zákazníci nemajú kde parkovať a cudzí ľudia tam okupujú súkromné parkovisko…“ poznamenáva Sára.
Beáta dodáva ďalší detail: „Nepáčilo sa im, že tam parkujú autá, aj keď nenakupujú. Dve hodiny zdarma cez týždeň a tri hodiny cez víkendy.“
Tesco nie je prvý reťazec, ktorý siaha po tomto riešení. V Trnave podobný systém zaviedli už skôr. Parkovanie zadarmo majú zákazníci iba tri hodiny, potom každá začatá hodina stojí 2 eurá. Opatrenie si vyslúžilo pozitívnu odozvu od obyvateľov, ktorí dlhodobo riešili problém s nedostatkom miest kvôli „cudzím“ autám.
Takéto parkoviská sú totiž súkromným majetkom a reťazce majú právny nárok si ich regulovať podľa potreby – hlavne ak parkovanie zneužívajú ľudia, ktorí nemajú v úmysle v obchode čokoľvek kúpiť.
Novinka v Kežmarku má aj svojich odporcov. Niektorí poukazujú na možné problémy pre seniorov, menej mobilných ľudí či tých, ktorí si pri Tescu iba „odskakujú“. „Na 10 minút idem do lekárne a už mi niekto bude merať čas?“ pýta sa ďalší z komentujúcich.
Iní sa však novému systému tešia: „Konečne poriadok. To parkovisko vyzeralo cez víkendy ako preťažený zraz firemných dodávok.“
Tesco v Kežmarku vyslalo jasný signál: Koniec parkovacím anarchistom. Doba, kedy ste mohli odstaviť auto pred supermarketom na celé dopoludnie bez toho, aby ste si čo i len kúpili žuvačky, sa skončila.
Rampy a snímače ŠPZ síce vyvolávajú u niektorých obavy, no pre iných sú symbolom poriadku a spravodlivého využívania parkovacích miest. Ak bude systém fungovať podobne ako v iných mestách, môžeme očakávať, že sa z Kežmarku rýchlo rozšíri aj do ďalších regiónov.