Na Veľkonočný pondelok zomrel pápež, je odhalená príčina smrti. Vatikán sa pripravuje na pohrebný obrad a konkláve


Zomrel pápež František: Vatikán čaká konkláve a voľbu nástupcu

Foto: Na Veľkonočný pondelok zomrel pápež, je odhalená príčina smrti. Vatikán sa pripravuje na pohrebný obrad a konkláve
Foto: Instagram/ franciscus

Tento článok je ONLINE.
Aktualizujte si stránku, aby ste mali vždy najnovšie informácie.

15:51 Pápež zomrel vo svojom apartmáne v Dome svätej Marty vo Vatikáne. Príčinu jeho úmrtia by Vatikán mal verejnosti oznámiť pravdepodobne večer po obrade potvrdenia smrti, ktorý je naplánovaný na 20:00 hod.

15:28 Pápež František zomrel v dôsledku krvácania do mozgu. Podľa informácií bolo jeho úmrtie náhle a pravdepodobne nesúviselo s dýchacími problémami, ktoré ho v posledných mesiacoch trápili, informuje TV Markíza.

15:15 Na Slovensku by mali každý deň o 15:00 hod. znieť kostolné zvony až do pohrebu pápeža Františka. Na jeho počesť sa budú slúžiť aj zádušné sväté omše.

15:08 Ministerstvo vnútra vyzvalo štátne inštitúcie a samosprávy, aby na znak úcty k pápežovi Františkovi spustili vlajky na pol žrde. Vlajky majú byť stiahnuté od utorka od 8:00 do štvrtka do 17:00, uviedli na webe.

14:30 Veriaci sa pravdepodobne budú môcť rozlúčiť s pápežom v stredu 23. apríla, keď budú jeho telesné pozostatky prenesené do Vatikánskej baziliky. Tam budú mať všetci možnosť vzdať mu úctu. Presné detaily tohto rozlúčenia budú oznámené po prvom zasadnutí kardinálskej kongregácie, ktoré sa uskutoční v utorok 22. apríla.

13:05 V pondelok večer o 20:00 sa uskutoční prvý tradičný pohrebný obrad. Bude ho viesť kardinál Kevin Joseph Farrell, komorník Svätej rímskej Cirkvi. Počas ceremónie budú telesné pozostatky zosnulého pápeža Františka uložené do rakvy, informuje TV Markíza.

Obrad sa uskutoční v kaplnke Domu svätej Marty. Zúčastnia sa na ňom najbližší príbuzní zosnulého, niekoľko kardinálov a predstavitelia vatikánskeho zdravotníckeho úradu. Príchod účastníkov je naplánovaný na 19:45.

13:01 Vatikán sa už pripravuje na tajné konkláve, kde vyberú nového pápeža. Medzi kandidátmi na nástupcu pápeža Františka sa spomína aj maďarský kardinál Péter Erdö, známy podporou práv utečencov, podobne ako zosnulý pápež, informuje Denník N.

12:55 Na pápeža spomína aj Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Vedel dávať nádej, zmierňovať utrpenie modlitbou a podporovať jednotu. Modlil sa za mier na Ukrajine a za Ukrajincov,“ uviedol na sociálnej sieti X.

12:36 Na Námestí svätého Petra sa rozozvučali zvony, ktoré oznámili smrť pápeža. Dav státisícov ľudí stíchol, veriaci na námestí prežívajú hlboký smútok, informuje TV Markíza.

12:26 Na úmrtie pápeža reagovala na sociálnej sieti aj anglická kráľovská rodina. „S manželkou sme boli veľmi zarmútení, keď sme sa dozvedeli o smrti pápeža Františka. Naše ťažké srdcia sa však trochu uľavili, keď sme vedeli, že mohol zdieľať veľkonočný pozdrav s cirkvou a svetom, ktorému s takou oddanosťou slúžil počas svojho života a služby,“ píšu v príspevku.

12:15 Na smrť pápeža reagovalo viacero Slovenských politikov. „Opustil nás človek, ktorý každého očaril svojou ľudskosťou, skromnosťou a múdrosťou. Bol stelesnením pokory a človečenstva, presvedčeným zástancom mieru a odporcom každého zla,“ napísal prezident Peter Pellegrini na sociálnej sieti.

„Svätý Otec, hodiny rozhovorov, ktoré som s Vami mohla stráviť sú jedným z najväčších darov v mojom živote. Nikdy nezabudnem na Vaše slová. Váš život bol inšpiráciou pre tento svet a ja sa budem snažiť byť ňou aj ďalej vedená,“ napísala Zuzana Čaputová na sociálnej sieti.



Zomrel pápež František

Vo veku 88 rokov zomrel pápež František, muž, ktorý zmenil tvár modernej cirkvi a stal sa symbolom pokory a ľudskosti. Po týždňoch boja so závažnými zdravotnými problémami pápež naposledy vydýchol na Veľkonočný pondelok 21. apríla 2025. Len pred niekoľkými týždňami ho prepustili z Gemelliho nemocnice do domácej starostlivosti v jeho vatikánskej rezidencii.

Všetko sa začalo nenápadným zápalom priedušiek vo februári tohto roka, no zdravotný stav sa rýchlo zhoršil. Komplikácie v zdravotnom stave pápeža sa však kvôli jeho požehnanému veku objavovali už posledné roky. Lekári bojovali s komplikáciami vrátane obojstranného zápalu pľúc a závažnej astmatickej krízy. Napriek intenzívnej starostlivosti a neustálej prítomnosti špecialistov sa František z boja o život už nedokázal vymaniť. Správy o jeho zhoršujúcom sa zdravotnom stave prišli v nedeľu, 23. februára, kedy Vatikán ohlásil jeho výrazne zhoršujúci sa zdravotný stav.

Prvý pápež z Južnej Ameriky – Prvý jezuita na Petrovom stolci

Jorge Mario Bergoglio, ako znel jeho civilný názov, sa narodil 17. decembra 1936 v Buenos Aires, do rodiny talianskych imigrantov. K cirkvi ho ťahalo už od mladosti, no jeho cesta bola všetko, len nie priama. Predtým, než vstúpil do jezuitského rádu, vyštudoval chemickú techniku a v mladom veku pracoval aj ako vyhadzovač v bare. Na kňaza bol vysvätený v roku 1969 a v roku 1998 sa stal arcibiskupom Buenos Aires. O tri roky neskôr ho Ján Pavol II. povýšil na kardinála.

Historický moment prišiel 13. marca 2013, keď sa po odstúpení Benedikta XVI. stal prvým pápežom z amerického kontinentu a zároveň prvým jezuitom, ktorý viedol katolícku cirkev. Meno František si zvolil ako poctu sv. Františkovi z Assisi – patrónovi chudobných a ochrancovi prírody.

Reformátor, ochranár a pápež „z ulice”

Počas svojho pontifikátu preslávil Vatikán skromnosťou a otvorenosťou. Odmietol luxusné pápežské apartmány a zvolil si jednoduchý byt. Vo svojich kázňach neúnavne bojoval za sociálnu spravodlivosť, ochranu životného prostredia a práva marginalizovaných skupín.

Významnou stopou v jeho pontifikáte zostane encyklika Laudato si’ z roku 2015, v ktorej vyzýval celý svet na urgentnú ochranu planéty. Svojou ľudskosťou si získal milióny veriacich, no otvorenosť voči LGBT komunite či kontroverzné reformy vo Vatikáne mu priniesli aj ostrú kritiku.


Do poslednej chvíle medzi ľuďmi

Aj napriek zhoršujúcemu sa zdravotnému stavu sa František nevzdal svojho poslania. Ešte v januári tohto roku prekvapil veriacich, keď sa objavil na improvizovanej omši v rímskych uliciach. Jeho posledné verejné vystúpenie bolo emotívne – unavený, no s typickým úsmevom žehnal z okna Apoštolského paláca.

Pápež sa zhostil svojej funkcie aj počas Veľkej noci- najväčšieho sviatku kresťanov. V posledný deň sviatočného obdobia však svoju cirkev opustil.

Po správach o jeho smrti sa námestie sv. Petra zaplnilo tisíckami ľudí. Veriaci, turisti i predstavitelia štátov si prišli uctiť pápeža, ktorý zmenil obraz katolíckej cirkvi. „Skutočná moc je služba,” znelo jedno z jeho najznámejších vyhlásení.


Čo sa teraz deje vo Vatikáne?

S úmrtím pápeža Františka sa vo Vatikáne spustil prísne stanovený protokol známy ako Sede Vacante – obdobie, keď je pápežský stolec prázdny. Prvé kroky patria kolégiu kardinálov, ktorí sa zídu na mimoriadne zasadnutie s cieľom naplánovať detaily pohrebu a prípravu na voľbu nového pápeža. Pohreb Františka, ktorý sa uskutoční na Námestí sv. Petra, priláka nielen tisíce veriacich, ale aj štátnikov z celého sveta.

O niekoľko dní po pohrebe sa vo Vatikáne zvolá konkláve – tajná voľba nového pápeža. Kardináli mladší ako 80 rokov sa uzavrú do Sixtínskej kaplnky, kde budú voliť nástupcu Františka. Nikto nesmie z kaplnky odísť, kým nebude zvolený nový pápež. Hlasovanie prebieha v niekoľkých kolách a svet bude netrpezlivo sledovať komín Sixtínskej kaplnky – čierny dym znamená, že nový pápež ešte zvolený nebol, biely dym oznámi príchod nového lídra katolíckej cirkvi.

Vzhľadom na dedičstvo pápeža Františka sa očakáva, že kardináli budú hľadať lídra, ktorý bude pokračovať v jeho reformách, no zároveň upevní konzervatívne hodnoty cirkvi, uviedli už skôr zdroje z Vatikánu. Mená favoritov už začínajú kolovať medzi vatikánskymi kruhmi, no ako ukázali dejiny, konkláve dokáže byť plné prekvapení. Celý svet tak netrpezlivo čaká na slová “Habemus Papam”, ktoré odštartujú novú éru katolíckej cirkvi.



Najnovšie v Prešovskom kraji

Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie zo zahraničia