Správa Tatranského národného parku pristúpila k odchytu a premiestneniu líšok zo Skalnatého plesa, ktoré spadá pod 5. stupeň ochrany. Cieľom odchytu je minimalizovať potenciálne nebezpečenstvo pre svišťa vrchovského tatranského.
Líšky sa v posledných rokoch vyskytujú čoraz častajšie vo vysokých polohách Vysokých Tatier. Prispôsobili sa prostrediu a začali sa približovať k ľuďom, čo vedie aj k nebezpečným interakciám. Líšky pri turistoch ľahko nachádzajú zdroj potravy, čím strácajú plachosť.
Líšky sa zdržiavajú aj v oblasti, kde sa nachádzajú svište. Tie sú významným endemickým druhom pre tatranský ekosystém a jeho populácia je chránená. Ich zdravie a prežitie počas zimy sú kľúčové pre udržanie biodiverzity v tejto oblasti. Aj keď v súčasnosti neexistuje bezprostredné nebezpečenstvo vyhynutia svišťa, prítomnosť líšky predstavuje riziko, ktoré dokáže znížiť jeho početnosť. Okrem toho líšky prenášajú rôzne parazity, ktoré môžu ohroziť aj ľudí či domáce zvieratá.
„Skalnaté pleso bolo desiatky rokov svištím biotopom, kde sa populácii svišťa dlhodobo veľmi darilo a kolónia prospievala. V jarnom a letnom období ich bolo počuť aj okolo turistických chodníkov, lanoviek či zjazdoviek. Žiaľ, posledné roky začali v tejto lokalite ubúdať a jedným z dôvodov môžu byť aj líšky,“ uviedol riaditeľ Správy TANAP-u Peter Olexa.
Správa TANAP-u vyzýva turistov, aby sa voči prírode správali zodpovedne. Kŕmenie divých zvierat, napríklad aj líšok, môže mať nežiaduje dôsledky. Myslite na to počas návštev hôr.