Prešovčanka Tatiana chce riešiť neúnosnú situáciu s potkanmi. Pobehujú okolo bytoviek a vôbec sa neboja vbehnúť aj dnu


Prešovčanka chce riešiť neúnosnú situáciu s potkanmi

Foto: Prešovčanka Tatiana chce riešiť neúnosnú situáciu s potkanmi. Pobehujú okolo bytoviek a vôbec sa neboja vbehnúť aj dnu
Foto: pexels.com, Shashank Kumawat

S príchodom teplého počasia Prešovčania opäť riešia každoročný problém. Pravidelne sa v meste opakuje téma premnožených potkanov, ktoré sa pohybujú po viacerých miestach a ľudí sa vôbec neboja. Mesto situáciu rieši deratizáciou, no podľa obyvateľov to nepomáha.

Prešovčanka Tatiana žiada v miestnej skupine o pomoc. Nevie, na koho sa má obrátiť s týmto problémom, podľa jej slov sa potkany pohybujú okolo bytovky na Exnárovej a vôbec ich nie je málo.

„Nie je to normálne, aby sme pred bytovkou mali minimálne 10 obrovských dier. Potkany si chodia hore-dole, vôbec sa neboja. Naposledy si jeden sedel pred vchodovými dverami a vôbec sa nebál. S dcérou na rukách sme čakali, kým odíde. Suseda mi spomínala, že už aj vbehli do bloku,“ uvádza Tatiana. 

Ako riešiť takýto problém?

Obyvatelia Magurskej spomínajú, že mali podobný problém. Podľa ich slov ani nemohli sedieť na lavičkách pred bytovkou, keďže tam pobehovalo množstvo potkanov. Erika odporúča kontaktovať poslanca MsZ mesta Prešov Martina Eštočáka.


„Keď sme mali takýto problém na Magurskej, písala som pánovi Eštočákovi. S ním som riešila aj to, kedy boli v bytovke naposledy meniť otravu v pivniciach. Skúste mu to aj vy odfotiť a poslať e-mail. U nás to vyriešil promptne. Len sa pripravte na to, že mŕtve potkany u vás vo vchode bude musieť niekto odpratať,“ uvádza Erika.

Ak máte takýto problém, určite sa obráťte na mesto alebo na poslancov za danú mestskú časť. Mesto Prešov už tento rok začalo s jarnou deratizáciou, prvá fáza prebehla od 10 do 30. marca. Deratizácia bola vykonaná spôsobom uloženia granúl a voskových blokov prípravkami Ratimor a Gardentop, ktoré boli aplikované špeciálnou technikou priamo do dier a nôr z dôvodu zamedzenia prístupu domácich zvierat. Táto prvá fáza bola sprevádzaná aj pravidelnou a operatívnou deratizáciou stojísk kontajnerov na komunálny odpad umiestnením uzamykateľných staničiek (nástrah) naplnených voskovou návnadou na spevnených plochách stojísk.

Hovorca mesta Prešov Michal Hudák ešte minulý rok upozornil na to, že život hlodavcov na sídliskách súvisí aj so životom ľudí a reaguje na ich správanie. Preto aj krivka nárastu populácie potkanov je priamo úmerná správaniu obyvateľov pri nakladaní s odpadom. Ľudia údajne nechávajú v dobrej viere zvyšky jedál pre ľudí bez domova ľahšie dostupné a mimo odpadových nádob. Poprípade prikrmujú túlavé mačky.

„Deratizácia na ulici Exnárovej bola vykonaná v rámci 1. fázy deratizácie verejných priestranstiev v 12. týždni 2025 a deratizácia stojísk v 13. týždni. Mimoriadny deratizačný zásah bol zadaný tento týždeň prvýkrát. Deratizačná spoločnosť dokonca odporúčala diery nezasypávať,“ uviedol hovorca mesta.

Po vykonaní jednej fázy deratizácie verejných priestranstiev prebieha zber uhynutých potkanov dodávateľskou spoločnosťou do týždňa po aplikácii nástrah, kedy otrávené potkany vyliezajú z dier, hynú a možno ich odstrániť častokrát niekoľko desiatok metrov od dier. K zasypávaniu dier po potkanoch dodávateľská spoločnosť pristupuje až po určitom čase, kedy sú diery „neaktívne“, často aj pokryté pavučinou, čo je znakom neobývanej diery. 

Okrem toho zdôraznil, že deratizácia nepôsobí okamžite a úhyn jedincov nastáva po niekoľkých dňoch. Deratizácia v meste taktiež nemá možnosť vyhubiť 100 percent populácie hlodavcov, dokáže iba ich populáciu a premnoženie regulovať. Ak sa v nejakej lokalite Prešova stretnete s hlodavcami, neváhajte kontaktovať mesto, ktoré sa bude môcť na danú oblasť pri ďalšej fáze deratizácie zamerať. 



Najnovšie v Prešovskom kraji

Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie zo zahraničia