Spoločnosť Spravbyt Komfort reaguje na otázky týkajúce sa zdržania opravy elektroinštalácie v bytovom dome na Sabinovskej ulici v Prešove, kde ešte v priebehu minulého týždňa došlo k požiaru. Ten zanechal obyvateľov jedného z vchodov doslova v tme – bez elektriny a bez možnosti plnohodnotného bývania, o čom sme vás informovali v našom článku.
Spravbyt v stanovisku uviedol, že dôvodom oneskorenia obnovy dodávky elektrickej energie je rozsah poškodenia a náročnosť celého procesu. Tvrdia, že situácia totiž vyzerala inak, ako to obyvateľ bytu popísal: „Požiarom bola poškodená komplet elektroinštalácia v spoločných priestoroch v celom vchode od 1. nadzemného medzipodlažia po 6. podlažie. Obnova dodávok elektriny je možná len po výmene celých rozvodných skríň a elektroinštalácie, čo je časovo náročný proces.“
Zároveň zdôraznili, že financie potrebné na opravy neboli k dispozícii: „Celý proces opráv po požiari súvisí s nedostatkom finančných prostriedkov na účte fondu, prevádzky, údržby a opráv bytového domu a preto bolo potrebné, aby bol každý náklad schválený poisťovňou.“
Podľa Spravbytu bola situácia riešená promptne, napriek zdĺhavému administratívnemu procesu a čakaniu na vyjadrenia poisťovne. Uviedli konkrétne kroky, ktoré boli podniknuté – od dokumentovania škôd, cez komunikáciu s dodávateľmi, až po postupné schvaľovanie cenových ponúk poisťovňou.
Zlom nastal 21. marca, keď poisťovňa potvrdila prvú cenovú ponuku na opravu elektroinštalácie, uvádza spoločnosť. Následne, 27. marca, bola podpísaná zmluva o dielo s dodávateľom a dohodnutý začiatok prác. Tie sa majú rozbehnúť po dodaní materiálu. Po ukončení rekonštrukcie elektroinštalácie budú nasledovať maliarske práce a kontrola výťahu.
Správca sa zároveň bráni tvrdeniam, že zlyhal pri zabezpečení informovanosti alebo náhradného bývania. Tvrdí, že obyvatelia boli opakovane informovaní: „Vlastníci bytov boli o postupoch informovaní formou oznámenia v bytovom dome minimálne dva-krát a aj prostredníctvom zástupcu vlastníkov bytov.“
Čo sa týka náhradného bývania, vyjadrili sa jednoznačne: „Správca nemá povinnosť zabezpečovať náhradné bývanie. Aktuálne s poisťovňou riešime možnosť preplatenia nákladov za náhradné ubytovanie.“
Na otázku, či má Spravbyt povinnosť zabezpečiť obnovenie elektriny v určitom termíne, uviedli, že správca nemá zákonnú povinnosť zabezpečiť dodávku elektriny do určitého termínu. „Prekážka s dodávkou elektriny nevznikla na strane správcu. Rozvody elektroinštalácie v bytovom dome sú vlastníctvom vlastníkov v bytovom dome a o ich oprave rozhodujú vlastníci bytov a nebytových priestorov hlasovaním,“ bráni sa spoločnosť
Odborná prehliadka a skúška rozvodovej skrine bola naposledy vykonaná v máji 2022. Výsledok znel: „Kontrolované elektrické zariadenie vyhovuje bezpečnej a spoľahlivej prevádzke.“
Spoločnosť zároveň pripomenula, že už v minulosti upozorňovala vlastníkov na dôležitosť dodržiavania protipožiarnych zásad. „Vlastníkov bytov a nebytových priestorov opakovane upozorňujeme na dodržiavanie protipožiarných zásad a dôležitosť preventívnych opatrení. [...] Po protipožiarnej kontrole sme vlastníkov listom dňa 9.10.2024 opätovne upozornili na nedostatky a nutnosť ich odstránenia.“
O situácii sme informovali už v našom predchádzajúcom článku, kde sme priniesli výpoveď jedného z obyvateľov poškodeného vchodu, ktorý opísal celú situáciu ako nočnú moru. „Od 19/02/2025, kedy vznikol požiar je celý bytový vchod neobývateľný...“ napísal Daniel na sociálnu sieť.
Kým niektorí obyvatelia kritizujú správcu za nečinnosť, ďalší poukazujú aj na zodpovednosť samotných vlastníkov, ktorí majú pri opravách hlavné slovo.
Mesto Prešov sa od prípadu dištancovalo s tým, že nie je vlastníkom budovy a Spravbyt nie je mestskou spoločnosťou. Podľa mesta navyše nikto oficiálne nepožiadal o pomoc a obyvatelia počas šetrenia odmietli náhradné ubytovanie.