Po vlne rozhorčenia, ktorú vyvolal medializovaný prípad 8-mesačného chlapčeka z Vranova nad Topľou hospitalizovaného bez mamy, prichádza konečne nádej na zmenu. O prípade sme vás informovali v našom článku. Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) oznámil, že chce ukotviť právo dieťaťa na sprievod rodiča počas hospitalizácie priamo do zákona – a to ešte tento rok. Návrh príslušných zmien má byť pripravený na najbližšiu schôdzu parlamentu.
Poslankyňa Národnej rady SR Vladimíra Marcinková víta iniciatívu ministerstva zdravotníctva riešiť legislatívne právo rodiča sprevádzať dieťa počas hospitalizácie, no zostáva opatrná. Na tlačovej konferencii pripomenula, že sľuby v tejto oblasti zazneli už aj v minulosti, no bez výsledku. Vyjadrila však nádej, že sa situácia posunie. „Včera prebehlo na ministerstve zdravotníctva pracovné stretnutie k tejto téme, boli tam naozaj pacientske organizácie, bola tam plodná debata, bola som tam prizvaná, za čo som vďačná. Dúfam, že sa to konečne pohne,“ uviedla. Pripomenula tiež, že posun v téme podľa nej sľubovala aj bývalá ministerka Zuzana Dolinková za Hlas, no nič sa nestalo.
Podľa Marcinkovej je na čase pristúpiť ku konkrétnym krokom. Ako príklad uviedla medializovaný prípad z Vranova nad Topľou, kde malo byť osemmesačné dieťa hospitalizované desať dní bez sprievodu. Rodičia mu v plienke následne našli kúsky gumenej rukavice. Predpokladali, že dieťa muselo v nemocnici túto rukavicu zjesť. Tento incident podľa nej poukazuje na dlhodobo neriešený problém. Rodina napriek ospravedlneniam nemocnice a personálu zvažuje podať podnet na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Marcinková zároveň zdôraznila, že sama túto legislatívu viackrát predkladala do Národnej rady, no doposiaľ bez úspechu.
Podľa nej sa hospitalizáciou s rodičom deti vyhnú traume z odlúčenia, ktorá sa „vyvinie pri takmer tretine prípadov.“ Zároveň tvrdí, že sprievod v nemocnici ušetrí verejnej správe finančné prostriedky, „pretože štúdie dokazujú, že dieťa so sprievodom lepšie znáša bolesť a rekonvalescencia trvá kratšie.“
Marcinková poznamenala, že pri prípade vo Vranovskej nemocnici, no aj mnohých ďalších môžeme hovoriť priamo o „týraní detí“. Popísala prípady, pri ktorých bolo dieťa pri posteli priviazané s cumľom upevneným v ústach, aby nepokojné dieťa nerušilo ďalších detských pacientov. Zdôraznila, že k takýmto prípadom dochádzať nemôže.