PSK podporuje 80 mikroprojektov v pohraničí, vyše 2,8 miliónov smeruje do kultúry a cestovného ruchu


Spravodajstvo

Foto: PSK podporuje 80 mikroprojektov v pohraničí, vyše 2,8 miliónov smeruje do kultúry a cestovného ruchu
Foto: PSK

V rámci cezhraničnej spolupráca Prešovského samosprávneho kraja, projektu programu Interrreg V-A Poľsko Slovensko bolo schválených ďalších 33 mikroprojektov, z ktorých 13 bude realizovať s Malopoľským vojvodstvom. Zamerané sú na aktivity v kultúre, v cestovnom ruchu, na podporu vzdelávania a prepojenia na trh práce. Aktuálne sa z prvej výzvy v kraji realizuje 47 projektov za takmer 1,5 milióna eur. V rámci druhej výzvy je schválených ďalších 33 projektov v hodnote 1,3 milióna eur.

Fond mikroprojektov považujeme za efektívny nástroj rozvoja nášho kraja. Cezhraničné finančné zdroje významne pomáhajú najmä našim obciam, mestám i neziskovým organizáciám pri realizácii mnohých zaujímavých a prospešných aktivít pre svojich obyvateľov. Hoci ide investične o pomerne malé projekty, ich efekt je veľký a pritom hmatateľný. Veľmi ma teší záujem zo strany žiadateľov, ešte viac fakt, že sme v kraji tak úspešní,“ uviedol predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský pri slávnostnom podpise zmlúv o poskytnutí finančného príspevku.

V rámci projektu mesto Kežmarok vytvorí remeselnícko-historickú trasu so značením cechov na domoch a tiež oddychovú zónu pri cyklochodníku. Levoča bude mať moderné turistické informačné centrum a v Plavči sa zamerajú na archeologické výskumy hradu a tiež ľudové tradície. Hlavnou aktivitou obce Lesnica bude vytvorenie e-produktu a webovej stránky v štyroch jazykových mutáciách. V Cigeľke vybudujú turistický chodník minerálnych vôd, vo Sveržove vysadia ovocné sady s krajovými odrodami a v Spišskom Hrhove dajú vzniknúť interaktívnemu MUZikMUZeu. Ľudovým remeslám, regionálnej gastronómii či etnografickému výskumu sa chcú venovať v Raslaviciach.

Mesto Spišská Belá dobuduje infraštruktúru k existujúcim cyklotrasám. So zaujímavou iniciatívou prichádza aj Tatranská horská služba, ktorá v rámci mikroprojektu vytvorí odbornú skupinu dobrovoľníkov - horských vodcov, ktorí budú sprevádzať v horách turistov a pre zvýšenie bezpečnosti zavedie aj elektronickú službu s aktuálnymi údajmi o teréne, podmienkach túry či iných obmedzeniach.

Pre realizáciu mikroprojektov je zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja vyčlenených spolu takmer 3 milióny eur. Po prehodnotení dosiahnutých výsledkov a výstupov do konca roka 2018 bude táto suma navýšená o približne 750 tisíc eur. Prešovský samosprávny kraj doteraz vyhlásil šesť výziev, v rámci ktorých získal a prerozdelil už takmer 2,8 mil. eur.

Zoznam projektov v rámci Fondu mikroprojektov - Strešného projektu “Spája nás príroda a kultúra” v spolupráci PSK a Zväzkom Euroregión Tatry dňa 17.5.2018

  • Putovanie cestami histórie, kultúry a tradície poľsko-slovenského pohraničia Nový Targ – Kežmarok
  • Objavovanie historických pamiatok - cestou tajomstiev po Starom Saczi a Levoči
  • Naše tradície - naše bohatstvo
  • Muszyna – Plaveč: Objavujeme zabudnutú históriu a kultúru poľsko-slovenského pohraničia
  • Digitálny náhľad miest so zvláštnou kultúrou a prírodnou hodnotou v obci Szczawnica a Lesnica ako nástroj pre zdieľanie, vzdelávanie a propagáciu prírodného a kultúrneho dedičstva na poľsko - slovenskom pohraničí
  • Kultúra bez bariér – cyklus podujatí propagujúci kultúru a umenie poľsko-slovenských Beskýd
  • Szczawnica a Spišská Belá včera a dnes
  • Podpora rozvoja cykloturistiky v meste Spišská Belá
  • V krajine minerálnych vôd
  • Zachovanie pôvodných ovocných odrôd poľsko-slovenského pohraničia
  • Bližšie k Tatrám
  • MUZikMUZeum - interaktívne múzeum hudobných nástrojov poľsko-slovenského pohraničia
  • Spája nás voda Nowy Targ - Kežmarok




Zdroj: PSK

Najnovšie v Prešovskom kraji

Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie zo zahraničia