Napätie v školstve sa stupňuje. Ak sa vláda na najbližšom rokovaní nedohodne na zvýšení platov zamestnancov škôl, odbory sú pripravené vstúpiť do štrajku. Ten by mohol nastať hneď po jarných prázdninách a podľa odborárov nie je vylúčené, že potrvá aj niekoľko dní.
Školskí odborári vyjadrujú frustráciu z doterajšieho vývoja rokovaní. Hoci pred približne mesiacom dospeli k dohode s ministrom školstva Tomášom Druckerom, tá zatiaľ nebola potvrdená vládou. Podľa ich vyjadrení pre STVR je situácia v školstve veľmi napätá a ak kabinet neprijme záväzné rozhodnutie na najbližšom zasadnutí, odborári sú pripravení podniknúť nátlakové akcie.
V hre je zvýšenie miezd o sedem percent od septembra a následne o ďalších sedem percent od januára. Ak by sa táto úprava schválila, začínajúci učiteľ by si od budúceho roka polepšil zo súčasných 1 200 eur v hrubom na 1 400 eur. Zamestnanci škôl majú v tomto roku dostať aj jednorazovú odmenu vo výške 800 eur.
V školstve dlhodobo pretrváva problém odlivu zamestnancov, najmä v regiónoch, kde majú učitelia možnosť zamestnať sa v iných odvetviach s vyššími platmi. Táto tendencia je obzvlášť viditeľná vo väčších mestách, kde je širšia ponuka lepšie ohodnotených pracovných miest.
Minister školstva dlhodobo deklaruje, že potrebné financie musí nájsť vo vlastnom rezorte. Medzi opatreniami, ktoré by mali uvoľniť zdroje, patrí napríklad rušenie pozícií supervízorov. Regionálne príspevky boli zredukované len na tri oblasti - Bratislavu s okolím, Trnavu a Košice.
Finančnú stránku celej dohody však komplikuje aj fakt, že nepedagogickí zamestnanci, ako kuchárky, školníci či vychovávatelia v školských kluboch, spadajú pod financovanie samospráv. Mnohé mestá a obce stále nemajú garanciu, že na vyššie platy či odmeny pre týchto pracovníkov dostanú potrebné zdroje. Kým tento problém nebude vyriešený, odborári považujú dohodu za nekompletnú.
Podľa Združenia miest a obcí Slovenska doteraz neprišlo k žiadnemu konkrétnemu riešeniu. Rokovania s ministerstvom financií sa podľa nich zastavili a samosprávy nedostali žiadne záruky o navýšení rozpočtov. Rezort financií však tvrdí, že diskusie pokračujú nielen so školstvom, ale aj s ďalšími subjektmi napojenými na verejné financie.
Kým odborári čakajú na definitívne rozhodnutie vlády, v školách už začínajú prípravy na možné protesty. Nezávislá organizácia avizovala symbolický štrajk na Deň učiteľov, pričom sa k nemu zatiaľ prihlásilo približne 1 500 zamestnancov škôl. V celom školstve pritom pracuje približne 160 000 ľudí, takže zatiaľ ide len o zlomok z celkového počtu.
Ak však vláda v nasledujúcich dňoch neprijme konkrétne opatrenia, môže sa situácia dramaticky vyostriť a zapojiť sa môžu aj ďalší nespokojní zamestnanci. Vzdelávací systém už dlhodobo čelí nedostatku učiteľov a slabému ohodnoteniu, a preto sú odborári odhodlaní bojovať za lepšie podmienky.
Či sa podarí nájsť kompromis a vyhnúť sa štrajku, ukážu najbližšie dni. Ak však vláda neurobí potrebné kroky, hrozí, že po jarných prázdninách budú školské lavice prázdnejšie nielen pre žiakov, ale aj pre učiteľov.