Ekonomická situácia v Prešovskom kraji je alarmujúca. Zatiaľ čo iné kraje sa držia na relatívne stabilných číslach, práve tu v januári 2025 vyhlásilo osobný bankrot až 122 ľudí. To je o takmer sto viac ako v štatisticky najlepšom Žilinskom kraji, kde zbankrotovalo „len“ 29 obyvateľov.
Celkovo na Slovensku v prvom mesiaci roka zbankrotovalo 465 ľudí, pričom Prešovský kraj si „vybojoval“ smutné prvenstvo. Dlhá história zadlženosti, vysoká nezamestnanosť a nízke mzdy sú faktory, ktoré tlačia tunajších obyvateľov do finančného kolapsu, informovala spoločnosť CRIF.
Z celkového počtu krachujúcich Slovákov mali prevahu muži – bolo ich 292, zatiaľ čo ženy tvorili 173 prípadov. Najviac osobných bankrotov bolo zaznamenaných vo vekovej kategórii 40 – 49 rokov, pričom muži prekročili hranicu 30 % a ženy dosiahli 31 %. Medzi dlžníkmi bolo len 14 vysokoškolsky vzdelaných ľudí – väčšinu tvoria ľudia s nižším vzdelaním, ktorí sa dostali do špirály dlhov.
Zaujímavým fenoménom je rastúci počet bankrotov medzi manželmi – v januári skrachovalo až 11 manželských párov. Medzi dlžníkmi bolo aj 10 ľudí s rodinnými väzbami, čo naznačuje, že do problémov sa dostávajú celé domácnosti.
Ďalším znepokojivým trendom je rast bankrotov medzi ľuďmi bez domova – tí tvorili 10,4 % zo všetkých osobných bankrotov, čo znamená 47 prípadov. Znamená to, že aj tí, ktorí už stratili všetko, sa stále ocitajú v oficiálnych zoznamoch dlžníkov.
Najviac, až 122 dlžníkov, pochádzalo z Prešovského kraja, nasledoval Trnavský kraj so 67 a Nitriansky kraj so 62 občanmi. Najmenej dlžníkov, len 29, pochádzalo zo Žilinského kraja. Rozdiel medzi štatisticky najhorším a najlepším krajom bol v januári 93 osôb.
Podľa hlavnej analytičky CRIF Jany Markovej môže byť reálny počet bankrotov ešte vyšší. Dôvod? Technické problémy pri exporte dát v štátnych elektronických systémoch. „Zaznamenali sme výrazne nižší počet osobných bankrotov i firemných konkurzov. Z tohto dôvodu nemá zmysel porovnávať januárové údaje s predchádzajúcimi obdobiami, pretože to nemusí presne odrážať reálny stav,“ vysvetlila Marková.
Ak sú jej slová pravdivé, môže byť situácia ešte horšia a skutočný počet zadlžených Slovákov - najmä v Prešovskom kraji môže ďalej stúpať.
Okrem vyhlásených bankrotov súdy v januári zrušili až 669 konkurzov, z ktorých 620 bolo ukončených pre nedostatok majetku – teda dlžníci nemali nič, čo by sa dalo speňažiť. 49 konkurzov bolo zrušených po splnení konečného rozvrhu výťažku, teda po splatení dlhov.
Jeden dlžník sa dočkal zrušenia oddlženia pre nepoctivý zámer – čo znamená, že sa pravdepodobne snažil zneužiť systém na vyhlásenie bankrotu. Z rovnakého dôvodu pribudol nový dlžník do Registra diskvalifikácií.
Vysoké čísla bankrotov v Prešovskom kraji ukazujú, že ekonomická situácia v regióne je aj po rokoch snáh o jej zlepšenie zo strany štátu stále kritická. Aj keď sa mnohí dlžníci zbavia svojich záväzkov cez osobný bankrot, stále zostáva otázkou, či sa v budúcnosti dokážu finančne postaviť na nohy.