Donald Trump sa oficiálne stal 47. prezidentom Spojených štátov amerických – Hovorí o krízovom režime a armáde


ONLINE: Návrat Donalda Trumpa. Inaugurácia, ktorá mení históriu

Foto: Donald Trump sa oficiálne stal 47. prezidentom Spojených štátov amerických – Hovorí o krízovom režime a armáde
Foto: Facebook/ Donald J. Trump

Tento článok je ONLINE.
Aktualizujte si stránku, aby ste mali vždy najnovšie informácie.

  • Pre nepriaznivé poveternostné podmienky je inaugurácia prezidenta Trumpa presunutá do interiéru rotundy Kapitolu. V interiéri bola prezidentská prísaha naposledy zložená prezidentom Ronaldom Reganom v roku 1985
  • Slávnostný akt inaugurácie sa očakáva o 18. hodine stredoeurópskeho času (Bratislava)
  • Donald Trum sa po zložení prísahy stane 47. prezidentom Spojených štátov amerických. Zopakuje si tak svoj druhý nie po sebe idúci mandát. Podobný scenár sa odohral naposledy u prezidenta Grovera Clevelanda ešte v 19. storočí



Aktualizované 20:00 Týmto ukončujeme náš ONLINE prenos. Ďakujeme, že ste slávnostnú inauguráciu Donalda Trumpa sledovali s nami.

Aktualizované 19:40 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zablahoželal Donaldovi Trumpovi k inaugurácii ako 47. prezidenta Spojených štátov. Vo svojom vyhlásení označil tento deň za symbol nádeje a zmeny, ktorý ponúka príležitosť riešiť mnohé globálne výzvy. Vyzdvihol Trumpovu rozhodnosť a jeho politiku „mieru cez silu“, ktorá podľa neho môže posilniť americké líderstvo a zabezpečiť dlhodobý mier a spravodlivosť.

Zelenskyj zdôraznil potrebu spolupráce medzi demokratickými krajinami v čase, keď sa formuje nový charakter 21. storočia. Vyjadril očakávania ohľadom aktívnej a vzájomne prospešnej spolupráce medzi USA a Ukrajinou, pričom zdôraznil, že spoločne môžu zabezpečiť väčšiu bezpečnosť, stabilitu a ekonomický rast pre svet aj svoje krajiny.

Zdroj: X/ Volodymyr Zelenskyy

Aktualizované 19:15 Na inauguráciu prezidenta USA reagujú už aj slovenskí politici. „Od Donalda Trumpa očakávame hlavne to jediné a najpodstatnejšie. Aby prišiel do Európy mier. Je dnes jedinou alternatívou nielen pre Ukrajinu a Rusko. Je to aj náš národno- štátny a ekonomický záujem,“ uviedol na Facebooku minister vnútra a predseda strany Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok.

„Gratulujem prezidentovi Trumpovi k jeho inaugurácii. Verím, že budeme vždy schopní hľadať a nachádzať spoločné diplomatické riešenia problémov tak, aby bol výsledok prospešný pre oboch - ako sa na spojencov patrí,” uviedol prezident Slovenskej republiky Peter Pellegrini. 


Aktualizované 19:00 Donald Trump vo svojom inauguračnom prejave vyhlásil, že chce, aby jeho druhé funkčné obdobie zanechalo odkaz „mierotvorcu a zjednotiteľa“. Zdôraznil, že jeho administratíva opäť vybuduje najsilnejšiu armádu na svete. „Rovnako ako v roku 2017 opäť vybudujeme najsilnejšiu armádu, akú svet kedy videl. Náš úspech budeme merať nielen podľa bitiek, ktoré vyhráme, ale aj podľa vojen, ktoré ukončíme, a čo je možno najdôležitejšie, podľa vojen, do ktorých sa nikdy nedostaneme,“ uviedol vo svojom prejave.

Trump zároveň oznámil, že plánuje prijať opatrenia na ukončenie federálnych programov rozmanitosti. Vláde nariadi, aby uznávala iba dve biologické pohlavia – mužské a ženské – určené pri narodení. Týmto krokom chce podľa vlastných slov priniesť väčšiu jednoznačnosť a reformovať pravidlá, ktoré považuje za neefektívne.

Aktualizované 18:35 Donald Trump vo svojom inauguračnom prejave spomenul historické krivdy voči Spojeným štátom, pričom poukázal na to, ako bolo s USA nespravodlivo zaobchádzané po výstavbe Panamského kanála. Podľa neho išlo o príklad, keď Amerika utrpela na úkor medzinárodných dohôd a záujmov.

Po inaugurácii občanom USA sľúbil, že za jeho mandátu Spojené štáty získajú späť svoj niekdajší vplyv a moc. Trump zdôraznil, že jeho administratíva sa bude usilovať o posilnenie amerických záujmov na globálnej scéne a návrat k politike „Amerika na prvom mieste.“

Aktualizované 18:20 Donald Trump len niekoľko minút po oficiálnom nástupe do úradu hovorí o vojenskej intervencii na južných hraniciach USA s Mexikom. Hovoril tiež o potláčaní podsvetia a kartelov na území USA naviazaných na mexické podsvetie. Bezpečnosť Spojených štátov by tak chcel v súvislosťou s touto hrozbou riešiť aj za použitia vojenskej sily. Dodal, že sa chystá vyhlásiť krízový stav.

Aktualizované 18:00 Donald J. Trump sa pozložením prísahy vernosti americkej ústave v priebehu 60. inaugurácie oficiálne stal 47. prezidentom Spojených štátov Amerických.
Svoj mandát obháji druhýkrát v po sebe nenasledujúcich volebných obdobiach.

V úrade vystriedal dosluhujúceho prezidenta Joe Bidena. Zmena tak nastala aj na poste viceprezidenta Spojených štátov. Republikán J. D. Vance tak súčasne v úrade strieda teraz už bývalú viceprezidentku a kandidátku na prezidentku Kamalu Harris.

Zdroj: X/ Donald J. Trump  


Aktualizované 18:00 Viceprezident J. D. Vance v prítomnosti svojej rodiny zložil prísahu na americkú ústavu, čím sa stal oficiálnym viceprezidentom.

Aktualizované 17:36 Do Kapitolu vstupuje samotný prezident Donald J. Trump. Od slávnostného zloženia prezidentského sľubu Spojené štáty aj celý svet delia už len minúty. Prezidentov príchod predchádzal príchod dosluhujúceho prezidenta Joe Bidena s viceprezidentkou a neúspešnou kandidátkou na post 47. prezidentky Spojených štátov amerických Kamalou Harris. V rotunde Kapitolu ich striedal viceprezident Donalda Trumpa J. D. Vance.

Zdroj: X/ Donald J. Trump  

Aktualizované 17:30 Do budovy rotundy Kapitolu vstúpila manželka prezidenta Donalda Trumpa Melania Trump.

Zdroj: X/ Donald J. Trump

Aktualizované 17:15 Na inaugurácii Donalda Trumpa ako 47. prezidenta Spojených štátov sa zúčastnili viaceré významné osobnosti z politického aj podnikateľského sveta. V rotunde Kapitolu sú prítomní bývalí prezidenti Barack Obama, George W. Bush a Bill Clinton, ktorí svojou účasťou zdôraznili význam tejto historickej udalosti. Okrem politických lídrov ceremóniu navštívili aj americkí miliardári, vrátane zakladateľa Facebooku Marka Zuckerberga a šéfa Amazonu Jeffa Bezosa, či šéf viacerých úspešných firiem a otvorený podporovateľ Donalda Trumpa Elon Musk.

Zdroj: X/ Donald J. Trump - Mark Zuckerberg a Jeff Bezos 

Účasť významných politických a podnikateľských osobností odráža dôležitosť spolupráce medzi vládou a súkromným sektorom v nadchádzajúcom období. Prítomnosť Obamu, Busha a Clintona symbolizovala podporu tradícií demokracie, zatiaľ čo miliardári z technologického sektora naznačili ochotu spolupracovať na riešení moderných výziev, ktorým USA čelí doma aj vo svete.

Zdroj: X/ Donald J. Trump

Aktualizované 16:40 Ruský prezident Vladimir Putin zagratuloval Donaldovi Trumpovi k jeho inaugurácii a vyjadril pripravenosť na dialóg s novou americkou vládou. Putin zdôraznil, že Rusko vníma Trumpove vyhlásenia o obnovení priamych kontaktov medzi oboma krajinami, ktoré boli podľa neho prerušené bez ruskej viny. Ocenil tiež jeho postoj k predchádzaniu globálnym konfliktom a vyzval na spoluprácu v súvislosti s ukrajinskou vojnou, informoval Politico.

Putin zároveň upozornil, že akékoľvek riešenie rusko-ukrajinského konfliktu by nemalo byť iba krátkodobým prímerím, ale trvalým mierom, ktorý bude rešpektovať legitímne záujmy všetkých zúčastnených strán. Rusko podľa neho víta snahu zabrániť ďalšej eskalácii a je pripravené rokovať o dlhodobom urovnaní situácie na Ukrajine.

Aktualizované 16:20 Washington D. C. sa pripravuje na inauguráciu prezidenta Donalda Trumpa.

Aktualizované 16:00 Podľa českého premiéra Petra Fialu by sa európske krajiny nemali príliš zameriavať na kroky, ktoré podnikne Donald Trump počas svojho druhého prezidentského mandátu. Namiesto toho by sa mali sústrediť na vlastné opatrenia, ktoré posilnia Európu a zvýšia jej konkurencieschopnosť. Fiala to uviedol v pondelok vo vysielaní stanice ČT24.

Aktualizované 14:00 Pápež František adresoval v pondelok Donaldovi Trumpovi výzvu, aby vo svojej funkcii podporoval spoločnosť založenú na „miere a zmierení medzi národmi” a bez priestoru pre nenávisť. V posolstve, ktoré predchádzalo Trumpovej inaugurácii, hlava katolíckej cirkvi uviedla:

Dúfam, že pod vaším vedením bude americký ľud prosperovať a vždy sa bude snažiť budovať spravodlivejšiu spoločnosť, v ktorej nie je miesto pre nenávisť, diskrimináciu alebo vylúčenie.” „S týmito pocitmi privolávam pre vás, vašu rodinu a milovaný americký ľud hojnosť božskéhopožehnania,” dodal František.

Zdroj: X/ Pope Francis

Aktualizované 12:30 Maďarský premiér Viktor Orbán vyhlásil, že zajtra sa začne boj medzi Spojenými štátmi a Európskou úniou. Podľa neho sú USA a západní vlastenci, pod vedením Donalda Trumpa, odhodlaní pretvoriť západný svet. Orbán zdôraznil, že svetové mocnosti pracujú na nových geopolitických a ekonomických rámcoch, ktoré budú formovať budúcnosť.

Orbán varoval, že Amerika si uvedomila hrozbu rastúcej čínskej dominancie a obáva sa, že bez zásadných zmien by sa mohla stať len trhom pre čínske supermoderné produkty.


Aktualizované 11:30   Martina Sabbatini, manželka známeho golfistu Roryho Sabbatiniho, bola pozvaná na tohtoročnú inauguráciu Donalda Trumpa, ktorý sa stal 47. prezidentom Spojených štátov amerických. Sabbatiniovci majú s Trumpom blízky vzťah vďaka jeho vášni pre golf, čo im umožnilo zúčastniť sa tejto prestížnej udalosti. Martina na ceremoniáli reprezentovala Slovensko s noblesou a eleganciou, čím opäť potvrdila svoje postavenie v spoločenskom a diplomatickom dianí.

Martina Sabbatini, rodená Štofaníková, je slovenská právnička a podnikateľka, známa aj v spoločenskom dianí. V minulosti bola vo vzťahu s politikom Borisom Kollárom, s ktorým má syna Šimona Heliodora.  


Spojené štáty sa prebúdzajú do inauguračného dňa. V pondelok 20. januára 2025 sa Donald J. Trump stane oficiálne 47. prezidentom Spojených štátov amerických.

Inauguráciu navštívi aj slovenská delegácia

Donald Trump, 78-ročný magnát a bývalý prezident, sa po štyroch rokoch vracia do Oválnej pracovne. V novembrových voľbách porazil demokratickú kandidátku a vtedajšiu viceprezidentku Kamalu Harrisovú, keď získal minimálne 277 hlasov voliteľov, čím prekročil potrebnú hranicu 270 hlasov.

Trumpova kampaň sa sústredila na kritiku ekonomickej politiky demokratov a otázky migrácie, pričom sľuboval zníženie daní pre bohatých, zvýšenie ciel a masové deportácie, informoval po zverejnení výsledkov posledných volieb portál Time. Napriek kontroverziám, vrátane udalostí zo 6. januára, pri ktorých bol po neúspechu vo voľbách proti Joe Bidenovi napadnutý Kapitol Spojených štátov amerických a viacerých právnych problémov, sa mu podarilo dosiahnuť významné politické víťazstvo.


Inaugurácia nového lídra Spojených štátov sa nezaobíde ani bez Slovenskej delegácie. Dlhoročný diplomat a bývalý minister zahraničia z čias úradníckej vlády Miroslav Wlachovský uviedol, že Slovensko na inauguráciách v USA štandardne zastupuje veľvyslanec, a nepredpokladá účasť členov vlády. 

Ako prebiehal jeho posledný mandát?

Počas svojho predchádzajúceho funkčného obdobia v rokoch 2016 až 2020 Trump presadzoval politiku „Amerika na prvom mieste”, charakterizovanú izolacionizmom a nacionalizmom. Jeho administratíva sa zameriavala na znižovanie daní, dereguláciu a tvrdý postoj k imigrácii. V zahraničnej politike sa vyznačoval nepredvídateľnosťou, čo viedlo k napätiu s tradičnými spojencami a prekvapivým stretnutiam s lídrami ako Kim Čong-un.

V roku 2020 Trump neuspel v prezidentských voľbách proti demokratovi Joeovi Bidenovi. Jeho návrat do Bieleho domu v roku 2025 je historický, keďže sa stal druhým prezidentom v histórii USA, ktorý bol zvolený na dve nie po sebe idúce funkčné obdobia, po Groverovi Clevelandovi ešte v 19. storočí.

Atentát a očakávania od zahraničnej politiky

Trumpovo druhé funkčné obdobie prichádza v čase, keď sú Spojené štáty výrazne polarizované. Voľby v roku 2024 odhalili hlboké rozdelenie medzi mestskými a vidieckymi oblasťami, liberálnymi a konzervatívnymi hodnotami a otázkami ako klimatická kríza, zdravotná starostlivosť či kontrola zbraní. Očakáva sa, že nový prezident bude čeliť tlaku zo strany opozície i vlastnej strany, pričom mnohí očakávajú, že bude pokračovať v politike ostrých výpadov na sociálnych sieťach a v médiách.

Trumpov mandát môže ovplyvniť aj hrozba, ktorej čelil. Dňa 13. júla 2024 sa počas predvolebného mítingu v Pensylvánii stal Donald Trump obeťou atentátu. Útočník, 20-ročný Thomas Matthew Crooks, spustil paľbu z pušky, pričom jedna z guliek zasiahla Trumpa do ucha. Incident si vyžiadal aj ďalšie obete – jeden účastník zhromaždenia zomrel a dvaja utrpeli vážne zranenia. Napriek útoku Trump pokračoval v kampani a vyjadril vďaku svojim podporovateľom, pričom incident odsúdili aj jeho politickí oponenti, vrátane Joea Bidena.


Na medzinárodnej scéne bude Trump čeliť otázkam ako vzťahy s Čínou, vojenské napätie na Ukrajine a energetická nezávislosť Západu. Jeho doterajšie kroky, vrátane vystúpenia USA z Parížskej klimatickej dohody a opätovného zavedenia sankcií voči Iránu, naznačujú, že druhé funkčné obdobie by mohlo byť rovnako turbulentné. Európski lídri, vrátane slovenských predstaviteľov, vyjadrili obavy, že Trumpov prístup „Amerika na prvom mieste“ by mohol oslabiť transatlantické vzťahy a narušiť jednotu NATO. V nedávnej dobe svet obleteli jeho výroky o pričlenení Kanady či Grónska k USA.

Trumpov návrat a TikTok: Spor, ktorý otriasol USA aj svetom

Jednou z prvých kontroverzií po návrate Donalda Trumpa do Bieleho domu sa stal zákaz TikToku. Platforma, obľúbená medzi mladými, bola počas víkendu v USA dočasne zablokovaná kvôli obavám o národnú bezpečnosť a údajným väzbám na Čínu. Tento krok vyvolal vlnu protestov a paniky medzi používateľmi nielen v USA, ale aj na Slovensku. Po tlaku verejnosti a ubezpečeniach Trumpovej administratívy, že platforma zlepší bezpečnostné štandardy, bol TikTok v pondelok opäť obnovený.

Pre mladých na celom svete bol tento incident dôkazom, ako politické rozhodnutia môžu ovplyvniť každodenný život. Trump však zdôraznil, že jeho politika „Amerika na prvom mieste“ zahŕňa aj ochranu pred technologickými hrozbami z Číny. Odborníci očakávajú, že podobné kroky voči čínskym technologickým gigantom budú pokračovať a môžu ešte viac rozvíriť geopolitické vzťahy.

 



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie v Prešovskom kraji