Internetové podvody opäť ukázali svoju silu. Vo Svidníku prišiel 58-ročný muž o 4000 eur po tom, ako sa stal obeťou premyslenej online krádeže. Všetko sa začalo nevinne – muž chcel dobiť kredit pre svoju dcéru prostredníctvom internetbankingu. Nevedomky však zadal svoje prihlasovacie údaje na falošnej stránke, ktorá napodobňovala mobilného operátora.
Podvodník následne využil získané údaje a vykonal viacero finančných transakcií, ktorými previedol peniaze na iné bankové účty. Polícia vyšetruje prípad ako trestný čin podvodu a opakovane varuje verejnosť: „Pri akejkoľvek činnosti s peniazmi, najmä na internete, je dôležitá mimoriadna opatrnosť. Nezabúdajme, že ide o naše peniaze, ktoré páchatelia radi využijú vo svoj prospech,“ uviedla polícia.
Odborníci dlhodobo varujú, že kľúčom k ochrane pred internetovými podvodmi je obozretnosť a správne návyky pri online aktivitách. Prvým krokom je vždy dôkladne skontrolovať webové stránky, na ktorých zadávate svoje osobné či bankové údaje. Legitímne stránky majú v adresnom riadku označenie “https” (s bezpečnostným certifikátom) a často obsahujú aj symbol zámku. Ak sa stránka zdá podozrivá alebo obsahuje chyby, radšej od transakcie odstúpte.
Ďalšou efektívnou ochranou je dvojfaktorová autentifikácia (2FA). Pri aktivovaní tejto funkcie budete pri prihlasovaní potrebovať okrem hesla aj jednorazový kód, ktorý vám dorazí cez SMS alebo aplikáciu. To výrazne znižuje šancu, že podvodníci získajú prístup k vašim účtom, aj keď sa im podarí získať prihlasovacie údaje.
Odborníci taktiež odporúčajú používať aktualizovaný antivírusový program, ktorý dokáže odhaliť falošné stránky a škodlivé aplikácie. Nikdy neklikajte na odkazy z neznámych e-mailov či správ a neposkytujte svoje údaje na sociálnych sieťach. V prípade pochybností vždy kontaktujte svojho mobilného operátora alebo banku priamo cez oficiálne kanály. Prevencia je v boji proti podvodníkom tou najlepšou stratégiou.