Zákon si nevyberá, a presvedčila sa o tom aj 29-ročná žena z Humenného, ktorá podľa polície plánovala uškodiť iným, no jej taktika sa obrátila proti nej. Vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Humennom ju obvinil z trestného činu krivého obvinenia, ktorý spáchala v súbehu s trestným činom krivej výpovede a krivej prísahy.
Prípad sa začal, keď bola žena zákonne poučená ako svedkyňa v prípade zločinu úžery. Namiesto toho, aby poskytla pravdivé informácie, sa rozhodla zaujať úplne iný prístup. Vyšetrovateľovi počas výsluchu uviedla nepravdivé údaje o inej osobe a skutku, ktorý sa podľa nej stal. Výsledky trestného konania však jednoznačne preukázali, že jej verzia príbehu bola výmyslom.
Podľa polície nešlo o omyl, ale o premyslený pokus uškodiť inej osobe. „Svojím konaním, nepravdivou výpoveďou lživo obvinila inú osobu z trestného činu v úmysle privodiť jej trestné stíhanie,“ uviedli vyšetrovatelia. Okrem toho, ako svedok v konaní, poskytla nepravdivé údaje o okolnostiach, ktoré mali významný vplyv na záverečné rozhodnutie.
Mladá žena, ktorá sa snažila uškodiť iným, je teraz v hľadáčiku polície. Hoci je stíhaná na slobode, čelí vážnym obvineniam, za ktoré jej hrozí trest. Podľa všetkého jej nepravdivé tvrdenia a krivé obvinenia namiesto zamýšľanej pomsty spôsobili len problémy jej samotnej.
Prípad poukazuje na to, že klamstvá v právnych konaniach sa nevyplácajú. Polícia varuje, že každý pokus zneužiť justičný systém na vlastné ciele môže mať vážne dôsledky.
Krivé obvinenie (§ 345 Trestného zákona)
Krivá výpoveď a krivá prísaha (§ 346 Trestného zákona)
Tieto sankcie sú stanovené zákonom, no konečné rozhodnutie bude závisieť od dôkaznej situácie, rozsahu škody a miery zavinenia, ako aj od posúdenia sudcom.