Prešovská nemocnica predstavila revolúciu, novú metódú liečbu rakoviny. Šetrí pečeň pacienta a ničí nádory


Rakovina pečene pod kontrolou: Prešovská nemocnica mení pravidlá hry

Foto: Prešovská nemocnica predstavila revolúciu, novú metódú liečbu rakoviny. Šetrí pečeň pacienta a ničí nádory
Foto: FreePik/ Ilustračná FOTO

Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) Jána Adama Reimana v Prešove prináša pacientom novú nádej v boji proti nádorom pečene. Inovatívna metóda s názvom transarteriálna chemoembolizácia (TACE) predstavuje prelom v onkologickej liečbe, ktorá je šetrná k pacientom a mimoriadne efektívna pre lekárov.

TACE funguje na princípe priameho zásahu nádoru. Liečivá látka sa aplikuje priamo do tepien, ktoré zásobujú nádor, čím sa dosahuje dvojitý účinok. Častice nesúce chemoterapeutikum najprv blokujú cievne zásobenie nádoru, čím obmedzia jeho prísun živín, píšu Košice Online. Zároveň sa z častíc postupne uvoľňuje liek, ktorý cielene ničí nádorové bunky. Táto lokálna chemoterapia minimalizuje nežiadúce účinky, keďže dávky chemoterapie sú podstatne nižšie v porovnaní s bežnou vnútrožilovou liečbou.

Metóda je vysoko cielená a miniinvazívna. Stačí malý, päťmilimetrový rez v slabine, cez ktorý sa liek dostane priamo do nádoru. To je veľkou výhodou najmä pri nádoroch umiestnených hlboko v pečeni, kde chirurgický zákrok nie je možný.

Samotný proces zahŕňa precíznu prípravu embolizačných mikrosfér a chemoterapeutík, ktoré na mieru pripravujú farmaceuti nemocničnej lekárne. Mikrosféry – drobné biokompatibilné guľôčky – sa pred výkonom naplnia liečivami v prísnych aseptických podmienkach. Každý krok prípravy je časovo citlivý, aby liek mal optimálny účinok pri aplikácii priamo do nádoru.

Vhodnosť použitia TACE posudzujú odborníci z viacerých oblastí vrátane klinickej onkológie, chirurgie, rádiológie a radiačnej terapie. Táto multiodborová spolupráca zaručuje, že pacienti dostávajú liečbu presne prispôsobenú ich individuálnym potrebám.



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Prešovský kraj