Vodiča v Bardejove prezradila nekoordinovná podozrivá jazda, test na alkohol bol čistý, muž však čistý nebol


Vodiča v Bardejove zastavila hliadka, čistý skutočne nebol

Foto: Vodiča v Bardejove prezradila nekoordinovná podozrivá jazda, test na alkohol bol čistý, muž však čistý nebol
Foto: FreePik/ Ilustračná FOTO

Nekoordinovaná jazda po Ul. Dlhý rad v Bardejove priviedla policajnú hliadku k vodičovi, ktorého dychová skúška bola síce negatívna, no test na drogy ho usvedčil. Muž mal v tele THC.

Tridsaťročného vodiča zastavili policajti po tom, čo si všimli jeho podozrivú jazdu. Počas rutinnej kontroly sa podrobil dychovej skúške na alkohol, ktorá dopadla negatívne. Keď však prišiel na rad skríning na omamné a psychotropné látky, výsledok ukázal prítomnosť THC – účinnej látky z marihuany.

Od dychovej skúšky po zdravotnícke zariadenie

Po pozitívnom teste bol muž odvedený do zdravotníckeho zariadenia, kde sa podrobil odberu biologického materiálu na potvrdenie prítomnosti drog v jeho tele. Následne ho poverený príslušník obvinil z trestného činu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky.

Prítomnosť drog za volantom je stále častejším problémom na slovenských cestách. Tento prípad je ďalším dôkazom, že omamné látky nemajú za volant čo hľadať, keďže ohrozujú nielen samotného vodiča, ale aj ostatných účastníkov premávky. Muž teraz čelí vážnym následkom, ktoré môžu zahŕňať aj zákaz činnosti a trestné stíhanie.


Čo vodičovi hrozí?

Podľa slovenského Trestného zákona (§ 289) sa trestný čin ohrozenia pod vplyvom návykovej látky posudzuje nasledovne.

  • Základná sadzba: Ak osoba vykonáva činnosť, pri ktorej môže ohroziť život alebo zdravie ľudí či spôsobiť značnú škodu na majetku, v stave vylučujúcom spôsobilosť spôsobenom návykovou látkou, hrozí jej trest odňatia slobody až na jeden rok.
  • Odmietnutie vyšetrenia: Rovnaký trest hrozí aj tomu, kto sa odmietne podrobiť vyšetreniu na zistenie prítomnosti návykovej látky, či už dychovou skúškou, orientačným testom alebo odberom biologického materiálu.
  • Priťažujúce okolnosti: Ak páchateľ spácha tento čin opakovane v priebehu 24 mesiacov, spôsobí inému ublíženie na zdraví alebo väčšiu škodu na majetku, trestná sadzba sa zvyšuje na odňatie slobody až na dva roky.
  • Obzvlášť nebezpečné činnosti: Pri výkone zamestnania alebo inej činnosti, kde je vplyv návykovej látky obzvlášť nebezpečný (napríklad vedenie prostriedku hromadnej prepravy), môže byť trest odňatia slobody v rozmedzí od dvoch do piatich rokov.

Okrem trestu odňatia slobody môže súd uložiť aj zákaz činnosti, najmä zákaz vedenia motorového vozidla na určitú dobu. V niektorých prípadoch je možné uložiť aj alternatívne tresty, ako je domáce väzenie, povinná práca či peňažný trest, v závislosti od okolností prípadu a osoby páchateľa.

Je dôležité zdôrazniť, že vedenie vozidla pod vplyvom návykových látok predstavuje vážne riziko pre bezpečnosť cestnej premávky a je prísne postihované zákonom.



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Prešovský kraj