Symboly komunizmu rozdeľujú Slovensko, po Košiciac aj Prešovčania podpisujú petíciu za odstránenie kosáka a kladiva


Po Košičanoch nechcú kosák a kladivo ani Prešovčania, spustili petíciu

Foto: Symboly komunizmu rozdeľujú Slovensko, po Košiciac aj Prešovčania podpisujú petíciu za odstránenie kosáka a kladiva
Foto: Mesto Prešov

Po kontroverzii v Košiciach, kde občania žiadali odstránenie kosákov a kladív z Pamätníka Sovietskej armády, sa debata presunula aj do Prešova. O odpore občanov susednej krajskej metropoly sme vás ešte v novembri informovali v našom článku. Na Hlavnej ulici v historickom centre mesta sa nachádza pamätník so symbolmi komunizmu, ako sú kosák a kladivo, spolu s nápismi ako „Sláva ruskej zbrani“.

Obyvatelia Prešova tvrdia, že tieto symboly nemajú v centre demokratického mesta miesto, a preto spustili petíciu za ich odstránenie. Hoci podpisov zatiaľ nie je veľa, iniciátori zdôrazňujú, že ide o symbolický krok vyjadrujúci úctu obetiam totalitných režimov a solidaritu s Ukrajincami, ktorí sú dnes súčasťou komunity v Prešove.

S rovnakým problémom sa nedávno vysporiadavali košickí poslanci, tí však už tému uzavreli. Kosák a kladivo pôjdu z pamätmníka na Námestí Osloboditeľov preč.

Komunistické symboly nechce v centre ani primátor

Primátor mesta František Oľha sa k tejto snahe pridáva. Uviedol, že je proti tomu, aby symboly komunizmu zostávali v centre. „Dokážeme si predstaviť pekné pietne miesto na prešovskom cintoríne, kde by bol pamätník presunutý,“ povedal Oľha pre Korzár. Zároveň upozornil, že problémom je legislatíva, ktorá tieto pamätníky stále chráni ako súčasť kultúrneho dedičstva.


Tento problém nie je v Prešove nový. Už vlani bola predložená petícia za celkové premiestnenie pamätníka, ktorá získala viac ako tisíc podpisov. Mestské zastupiteľstvo však o nej napokon nehlasovalo. Podľa mesta narážajú podobné snahy na odpor pamiatkarov a zložitosť legislatívnych procesov.

Súčasná legislatíva navyše ochraňuje takéto pamätníky, ak boli postavené pred rokom 1948. Pokusy o jej novelizáciu, ktoré by odstránenie podobných symbolov umožnili, zatiaľ neuspeli. V roku 2020 bol zákon čiastočne upravený, no mnohé kontroverzné pamätníky zostali na svojom mieste.

Prešovčania však dúfajú, že ich iniciatíva povedie aspoň k otvorenej diskusii o tom, ako sa vysporiadať s historickými symbolmi, ktoré dnes mnohí vnímajú ako propagáciu totalitného režimu.[photo][/photo] odkazujú petičiari.




Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Prešovský kraj