Muž z obce Gerlachov našiel v kríkoch zamotané mláďa rysa, ktoré bolo malátne a neovládalo zadné nohy. Privolaný hospodár poľovníckeho združenia konzultoval nález so Správou TANAP-u a spoločne rozhodli previezť zviera k veterinárovi.
Žiaľ, mláďa prevoz na veterinu neprežilo. Zviera bolo preto prevezené do Výskumnej stanice a Múzea Správy TANAP-u v Tratranskej Lomnici, kde zoológovia konštatovali, že je podvyživené. Pre zistenie príčiny bolo telo mláďaťa prevezené na Univerzitu veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach.
„To, že bolo oslabené už pri nájdení a nebránilo sa odchytu, resp. nevedelo sa brániť, malo svoj dôvod. Pitva odhalila nádor na srdci, rysíča malo len jednu obličku a parazity. Presnejšie výsledky budú známe až po podrobnejších analýzach,“ uvádza Správa TANAP-u v príspevku na sociálnej sieti.
Odborníci predpokladajú, že ho prirodzene odvrhla matka, tak ako je to v prírode zvykom v prípade slabších mláďat. „V krátkom čase by pravdepodobne uhynulo aj vo voľnej prírode,“ dodáva organizácia.
Správa TANAP-u na verejnosť apeluje, aby v prípade nálezu hendikepovaného alebo uhynutého chráneného živočícha so zvieraťom za žiadnych okolností nemanipulovala. V prvom rade je potrebné kontaktovať organizáciu alebo orgán ochrany prírody, prípadne lokálne poľovnícke združenie. Títo ľudia vedia, ako s daným živočíchom zaobchádzať a aké náležitosti majú byť splnené, aby nedošlo k porušeniu zákona o ochrane prírody a krajiny. Akákoľvek neoprávnená manipulácia s chráneným živočíchom je trestným činom.