Nedávny prípad brutálneho policajného zásahu v Košiciach, pri ktorom policajt na smrť dobil muža, spustil vlnu rozhorčenia a zároveň v Prešove znovu otvoril bolestivé témy, ktoré súvisia aj s osobnou tragédiou Andrey Turčanovej. Táto tragédia pripomenula incident spred dvoch rokov, keď syn Turčanovej, vtedy službukonajúci policajt, zastrelil svojho kolegu. Smrť mladého muža, ktorý bol otcom a partnerom, zanechala nezmazateľnú stopu nielen na pozostalých, ale aj na celej verejnosti.
Turčanová sa k téme vyjadrovala verejne, čím vyvolala zmiešané reakcie. Niektorí jej vystúpenie považujú za nevhodné, iní sa ju snažia pochopiť. Vtedy policajt v službe, jej syn, spôsobil tragédiu, o ktorej, ako tvrdí, rodina nemala tušenie. „Niet slov útechy pre pozostalých a ja nedokážem vrátiť čas. O závažnosti synových psychických problémov sme nevedeli a nikdy nepochopíme, ako a prečo k tejto tragédii došlo,” povedala Turčanová. Jej slová a snaha o zlepšenie podmienok pre policajtov sú však mnohými vnímané ako oneskorené, pričom tragédia v Košiciach ešte viac rozjatrila verejné emócie.
Andrea Turčanová medzičasom zverejnila ďalšie stanovisko, v ktorom vyjadrila svoje pocity nielen ako politička, ale aj ako matka, ktorá prežila nepredstaviteľnú bolesť. „Dnes pred vami stojím nielen ako poslankyňa a členka Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť, ale predovšetkým ako matka, ktorá na vlastnej koži zažila neopísateľnú bolesť a tragédiu, aká by sa už nikdy nemala opakovať,” uviedla.
Vyzvala na urýchlené prijatie opatrení, ktoré by okrem pravidelných kontrol fyzického zdravia policajtov zahŕňali aj dôkladné a pravidelné psychologické vyšetrenia. Pripomenula, že dlhodobý tlak a stres v službe vedú k tragickým incidentom, ktorým je potrebné predchádzať. „Som presvedčená, že aj takto môžeme zabrániť ďalším tragédiám a prispieť k bezpečnejšej budúcnosti našej polície a teda rovnako všetkých nás,” dodala.
Turčanovej vystúpenie spustilo vlnu rozporuplných reakcií medzi obyvateľmi Prešova. Niektorí ju kritizujú za to, že sa vôbec k téme vyjadruje, poukazujúc na tragédiu, ktorú spôsobil jej syn. „Ako osoba, ktorá vychovala vraha, by mala ticho nohami čušať a vôbec sa neozývať k tejto téme,” zaznelo v jednom z komentárov. Ďalší diskutujúci tvrdí, že Turčanová sa „chytila slamky” na obhajobu svojho syna a že v tomto prípade bolo lepšie mlčať: „Pani politička sa chytila slamky pre obhajobu svojho syna, zlyhania v rodine, práci a u odborníkov.”
Na druhej strane sa našli aj hlasy na jej obranu, zdôrazňujúce jej dlhoročnú prácu ako primátorky a ťažkosti, ktorým čelila. „Som rada, že zdieľate tento príspevok aj na tomto fóre, pretože Turčanová bola dve volebné obdobia veľmi dobrá primátorka mesta Prešov, v ktorom som s hrdosťou študovala,” píše jedna z diskutujúcich. Pripomína, že Turčanová zvládla veľa ťažkého a že osobné tragédie, ktorým čelila, len prehĺbili jej odhodlanie bojovať za lepšie podmienky pre policajtov. „Nikto z nás nemal na nohách Turčanovej topánky a preto ani jeden z nás ju nemá právo súdiť alebo špiniť jej dobré meno,” dodáva.
Jej výzva prichádza v čase, keď prípad v Košiciach podnietil diskusiu o mentálnom zdraví a pripravenosti policajných zložiek. Verejnosť je rozdelená: kým niektorí oceňujú snahu Turčanovej o reformu, iní jej vystúpenie považujú za nevhodné, poukazujúc na minulosť jej rodiny.