Napätie v Prešove stúpa, keďže sa Futbal Tatran Aréna blíži k dokončeniu. V júni budúceho roka by už mala hostiť európsky futbalový šampionát do 21 rokov (EURO U21 2025), ktorý sa považuje za najväčšiu futbalovú udalosť na Slovensku. Hoci ešte nepoznáme tímy, ktoré sa predstavia v skupine D, úvodná várka lístkov je už dávno vypredaná, čo značí obrovský záujem.
Situáciu však komplikuje obava primátora Františka Oľhu, ktorý na tlačovej konferencii vyjadril obavy, že štadión nemusí byť dokončený včas, píše prešovský Korzár. Dôvodom sú podozrenia a trestné oznámenia, ktoré podľa neho ohrozujú plynulosť výstavby a sú politicky motivované. „Sme pod extrémnym tlakom a zamestnanci musia neustále spolupracovať s vyšetrovateľmi,“ varoval Oľha, pričom naznačil, že uvažoval aj o pozastavení stavby.
Za údajného sabotéra označil poslanca Martina Eštočáka, ktorý si najal advokáta, aby očistil svoje meno. „Podanie bolo anonymné, a primátor ma krivo obvinil,“ tvrdí Eštočákov právny zástupca, ktorý celú situáciu považuje za diskreditačnú kampaň. Medzitým konateľ štadióna Rastislav Mochnacký hovorí jasne: „Niet cesty späť. Stavba napreduje, všetko musíme stihnúť.“
Kolaudácia prebieha, ale nejde to ľahko. Proces je zdĺhavý a trvá osem týždňov, pričom budú potrebné viaceré kolaudačné rozhodnutia. Futbalový zväz sleduje situáciu a čaká na oficiálne stanovisko. Prvá emisia lístkov už zmizla, a fanúšikovia veria, že sa EURO U21 v Prešove naozaj uskutoční. Hrať sa má začať 12. júna 2025, no atmosféra zostáva napätá až do poslednej chvíle.
Výstavba Futbal Tatran Arény v Prešove sa začala pred niekoľkými rokmi s cieľom vytvoriť moderný štadión, ktorý by spĺňal prísne medzinárodné kritériá. Projekt bol ambiciózny, pretože mesto chcelo získať právo hostiť významné športové udalosti, ako je EURO U21 2025, ktoré by prilákali tisíce fanúšikov a oživili regionálny turizmus. Plány počítali s kapacitou pre tisícky divákov, moderným trávnikom a kvalitným zázemím pre hráčov aj divákov. Realizácia projektu však čelila viacerým výzvam, od financovania až po organizačné prekážky, o čom sme vás pravidelne informovali v našich článkoch.
V priebehu výstavby sa objavili viaceré problémy vrátane obvinení z rozkrádania finančných prostriedkov a podozrení na netransparentné riadenie. Tieto kauzy len zvyšovali tlak na zúčastnené strany, zatiaľ čo mesto Prešov muselo koordinovať projekty s pomocou rôznych zdrojov vrátane štátu a Fondu na podporu športu. V čase, keď sa blíži termín dokončenia a kolaudácie, sa atmosféra vyostruje, a napätie medzi politickými predstaviteľmi aj verejnosťou dosahuje vrchol.