Zamestnanci Tatranského národného parku spolu s dobrovoľníkmi sa pred týždňom v skorých ranných hodinách vybrali do Vysokých Tatier. Ich zámer bol jasný, čakalo na nich každoročné jesenné sčítanie kamzíkov.
„Početnosť tohto druhu sa zisťuje v teréne na jar a druhýkrát v roku v jesenných mesiacoch. Deje sa tak vždy počas jedného dňa na slovenskej a na poľskej strane Tatier súčasne,“ priblížila Nina Obžutová z komunikačného oddelenia Správy Tatranského národného parku.
Nedávneho sčítavania v oblasti Tatranského národného parku sa zúčastnili aj zástupcovia Horskej záchrannej služby, Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky, Lesov mesta Spišská Belá a Lesov mesta Kežmarok. Spolu sa v slovenských horských dolinách nachádzalo viac ako 70 „rátačov“.
Z údajov jarného sčítavania boli mnohí sklamaní. Vzhľadom na to, že charakter počasia daného ročného obdobia pripomína už skôr leto, kamzíky sa pred vysokou teplotou skrývajú. Zdržiavajú sa v tienistých miestach, ktoré zvyknú byť pred ľuďmi dobre skryté. V prípade jesenného sčítavania sa však výsledky opäť priblížili ku skutočnému počtu kamzičej zveri na Slovensku a v Poľsku.
Síce rekordy z rokov 2014 a 2016, kedy počas jarného sčítavania bolo narátaných 1 232 jedincov, sa neprekonali, čísla sú vyššie ako v novembri minulého roku. V tom čase bolo zaznamenaných 926 kamzíkov. Počas tohto roka na slovenskej strane Tatier ich spozorovali 637. O niečo menej ich bolo v Poľsku, a to 312. Okrem nich bol evidovaný aj výskyt troch medveďov hnedých vo Važeckej doline.
„Pri sčítaní kamzíkov však treba počítať s určitými odchýlkami, keďže ide o živé tvory, nie o materiál na sklade, a ich sčítanie prebieha vo vysokohorskom ťažko prístupnom prostredí, kde môžu byť pre monitorovateľov často podmienky náročné. Napriek týmto výzvam sa snažíme o čo najpresnejšie údaje. Súčasná populácia kamzíkov je stabilná, čo je pre nás dobrá správa, avšak naša vízia je dlhodobo dosiahnuť nárast počtu kamzíkov,“ uvádza zoologička Správy Tatranského národného parku Erika Feriancová.