Ľudia maródujú dlhšie, než je potrebné. Štát chce sprísniť kontroly falošných PN-iek


Štát sprísňuje kontroly falošných PN-iek, cieľom sú miliónové úspory

Foto: Ľudia maródujú dlhšie, než je potrebné. Štát chce sprísniť kontroly falošných PN-iek Foto: Ilustračné. canva.com

Ministerstvo práce sa zameriava na problematiku práceneschopnosti (PN) a plánuje ušetriť značné financie. Podľa rezortu práce maródujú ľudia často dlhšie, než je potrebné, čo štát stojí milióny eur. Informoval o tom portál tvnoviny.sk.

Počet ľudí, ktorí sú práceneschopní, sa mení v závislosti od ročného obdobia – viac ich býva počas chrípkových sezón. V roku 2023 však lekári vypísali menej PN-iek ako počas predchádzajúcich rokov. V prvej polovici tohto roka chýbali v práci pre chorobu alebo úraz v priemere necelé štyri percentá nemocensky poistených ľudí, zatiaľ čo v roku 2021, ktorý bol výrazne ovplyvnený pandémiou, to bolo takmer päť percent. Napriek tomu dĺžka PN-iek vzrástla, pričom najčastejšie trvajú približne jeden a pol mesiaca.

Regionálne rozdiely

Štatistiky ukazujú veľké rozdiely v práceneschopnosti medzi jednotlivými regiónmi Slovenska. Kým v bratislavských okresoch bolo počas zimných mesiacov chorých len dve percentá pracujúcich, na východe Slovenska – v Starej Ľubovni, Stropkove alebo Kysuckom Novom Meste – to bolo až štvornásobne viac. Štát sa preto rozhodol zvýšiť kontroly práceneschopnosti v regiónoch, kde sa vyskytuje viac PN-iek.

Prvé dni práceneschopnosti hradí zamestnávateľ, avšak mzda zamestnanca klesne výrazne – najprv na štvrtinu, a neskôr sa zvyšuje na niečo vyše polovice. Z tohto dôvodu sa mnohí ľudia snažia radšej čerpať dovolenku, ak to ich stav dovolí. „Obzvlášť tí, ktorí zarábajú viac ako priemernú mzdu, sa vyhýbajú PN-ke. Naopak, v regiónoch s nižšou priemernou mzdou je pokles príjmu menší,“ vysvetlil ekonóm Rady pre rozpočtovú zodpovednosť.


Vyššia miera práceneschopnosti na východe Slovenska však nie je len dôsledkom nižších príjmov. V oblastiach s vyššou nezamestnanosťou sú ľudia vystavení horším životným podmienkam, čo zvyšuje riziko chorôb.

Minister práce Erik Tomáš sa zameriava aj na odhalenie prípadných špekulácií spojených s práceneschopnosťou. V legislatívnom procese je návrh zákona, ktorý dá Sociálnej poisťovni väčšie právomoci pri kontrole PN-iek. „Mnohé sú falošné, najmä v regiónoch. Po novom posudkoví lekári budú mať právomoc zrušiť neoprávnene udelenú PN-ku,“ tvrdí minister.

Ak zákon prejde, mal by platiť od januára 2024 a štát si od neho sľubuje veľké úspory, keďže len za prvý polrok 2023 vyplatil na nemocenskom takmer pol miliardy eur.



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Prešovský kraj