Prešovčanov stále trápi zmena intervalu vývozu komunálneho odpadu: Hrozia petíciou


Obyvatelia v Prešove hrozia petíciou pre zmenu intervalu vývozu odpadu

Foto: Prešovčanov stále trápi zmena intervalu vývozu komunálneho odpadu: Hrozia petíciou Foto: pixabay.com

Mesto Prešov informovalo, že od 15. októbra sa zmenil interval vývozu zmesového komunálneho odpadu od rodinných domov z jednotýždňového na dvojtýždňový. Cieľom zmeny má byť optimalizovanie nákladov.

„Výber poplatkov za komunálny odpad by tak mal zodpovedať výdajom mesta na nakladanie s odpadom bez ďalšieho potrebného dofinancovania z mestského rozpočtu. Ide zároveň aj o reakciu na početné podnety od občanov týkajúce sa vývozu nezaplnených nádob. Tento krok zároveň víta aj 87 percent domácností, ktoré sa zapojili do množstvového zberu komunálneho odpadu,“ uvádza mesto.

Ako reagujú obyvatelia?

Pár týždňov po zmene sa Prešovčan v skupine na sociálnej sieti ostatných obyvateľov opýtal na názor ohľadom tejto zmeny: „Chcem sa opýtať občanov, ako vnímate rozhodnutie mesta znížiť frekvenciu vývozu zmesového odpadu na polovicu?“ 

V tejto diskusii sa názory veľmi rôznia. Niektorí s vývozom raz za 14 dní nesúhlasia a tvrdia, že pri nádobách je neporiadok a plné vrecia sa častokrát nachádzajú len položené vedľa smetiakov, pretože už na nich nie je miesto.

Nájdu sa však aj takí, ktorí rozhodnutie schvaľujú a snažia sa ďalších Prešovčanov presvedčiť, aby začali triediť odpad. „Čo keby sme sa ho naučili viac a správne triediť? Ľudia nadávajú, že vyššie poplatky, ale zaroveň si neuvedomujú, že to niekto musí triediť a že to nerobí zadarmo. Možno by sa tie poplatky takto dali znížiť,“ uvádza Jaroslav. 

Obyvatelia hrozia petíciou 

Používateľ Michal je rovnako nespokojný so zmenou intervalu vývozu komunálneho odpadu od rodinných domov. V príspevku sa s ostatnými Prešovčanmi podelil, že rozmýšľa nad vytvorením petície. 

„Premýšľam nad petíciou kvôli vývozu komunálneho odpadu, nakoľko si myslím, že vývoz raz za dva týždne je absolútne nepostačujúci, nakoľko pri žiadosti o vývoz v intervale každý týždeň sa cena mnohonásobne zvýši a nesúhlasím s tým. Zaujímalo by ma koľkým ľuďom to tiež nevyhovuje a šlo by do petície so mnou,“ uvádza Michal.


Niektorí sa s jeho názorom stozožňujú a tvrdia, že by túto petíciu podporili. Alena uviedla, že vzhľadom na to, že majú bábätko a veľkú spotrebu plienok, odvoz raz za dva týždne im nestačí aj napriek tomu, že zodpovedne triedia. 

„Pre mladé rodiny s dvomi a viac deťmi je jedna smetná nádoba o objeme 110 litrov a vývozom raz za dva týždne úplne nedostatočná,“ dopĺňa v komentári autor príspevku. Táto téma Prešovčanmi aj po týždňoch otriasa a názory sa líšia. Mnohí si stále myslia, že ak by ostatní odpad lepšie triedili, stačil by im aj vývoz raz za 14 dní. 

Ani pre samosprávu to nebolo ľahké rozhodnutie

Ako pre Prešovak.sk uviedol hovorca mesta Prešov Michal Hudák, radnica kritike občanov rozumie. „Uvedomujeme si, že ide o nepopulárne riešenie, rovnako ani pre nás ako samosprávu to nebolo ľahké rozhodnutie.“

Niektorí občania sa cítia byť mestom okradnutí, údajne platia za týždenný vývoz. Je však dôležité pripomenúť, že vývoz odpadu nie je v zmluve viazaný na týždennú frekvenciu. Cena za odpad je vyrátaná na rok za osobu. Týždenný vývoz stanovili na základe vstupných parametrov Technické služby mesta Prešov.

„Išlo o dlhodobú zvyklosť, nie však o povinnosť v zmysle zmluvného vzťahu a poplatku za odpad. Mesto už v tomto roku pociťuje výrazné výpadky z podielových daní, rovnako máme veľmi negatívne prognózy čo sa týka finančných dopadov spôsobených poslednými rozhodnutiami súčasnej vlády SR. Na uťahovanie opasku, ktoré ohlásila vládna koalícia, sa žiaľ poskladajú najmä obyvatelia samospráv,“ uvádza hovorca Michal Hudák. 

Mesto zvolilo riešenie s najmenším dopadom na domácnosti v rodinných domoch

„Pociťovať to začíname už napríklad aj pri odpadovom hospodárstve, kde začínajú vznikať neudržateľné podmienky pri zachovaní pôvodných nastavení. Aj vzhľadom na ukazujúci sa trend v domácnostiach, zapájajúcich sa do množstvového zberu komunálneho odpadu v rodinných domoch, kde väčšina preferuje 2-týždňovú frekvenciu zvozu odpadu, sme zvolili riešenie s čo možno najmenším dopadom na tieto domácnosti,“ dodáva Michal Hudák.

Riešením by malo byť zavedenie množstvového zberu komunálneho odpadu, ktorý si Prešovčania vyskúšajú už budúci rok. V skúšobnej verzii odštartuje pri rodinných domoch od 1. januára 2025. „Pri postupnom nábehu na tento systém by malo vzniknúť oveľa adresnejšie nastavenie služby občanom, pričom výsledkom by malo byť spravodlivejšie vypočítanie poplatkov za odpad podľa reálnej spotreby domácnosti,“ doplnil hovorca mesta Prešov.



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Prešovský kraj