V Nižnej Šebastovej bola v máji po viac ako roku verejnosti opäť sprístupnená Panská záhrada. V areáli bola okrem iného vysadená nová zeleň a prestavbou prešli aj chodníky. Doplnené boli aj prvky drobnej architektúry, teda parkové lavičky, odpadkové koše, solárna lavička, stojan na bicykle, informačné tabule, detské ihrisko a verejné osvetlenie.
Panská záhrada má prevádzkový poriadok, v ktorom sa okrem iného píše aj o prísnom zákaze vstupu so psami a inými zvieratami. Okrem toho v parku platí aj zákaz jazdiť na bicykloch, kolobežkách, skateboardoch či korčuliach. Prešovčan Tomáš uverejnil na sociálnej sieti príspevok z Panskej záhrady, pod ktorým sa rozprúdila búrlivá diskusia ohľadom zákazov.
Mnohých Prešovčanov, ktorí majú psy, hnevá hlavne bod o zákaze vstupu s domácimi zvieratami. Medzi udivenými používateľmi je aj Lucia, ktorá zákazu vodenia psov nerozumie. Mnohí zákaz obhajujú hlavne deťmi, ktoré sa po tráve v parku pohybujú, a skutočnosť, že pri povolení vstupu psov by mohli radosť detí a rodičov z prechádzky ľahko prekaziť nepozbierané exkrementy.
Podľa niektorých totiž nie všetci majitelia zbierajú zodpovedne po svojich miláčikoch. „V Nižnej Šebastovej nevídam psičkárov, ktorí by zbierali exkrementy po svojich štvornohých priateľoch a pre zachovanie čistej obuvi zdieľam názor, že do parku psíky nepatria,“ uvádza Andrea.
Ostatným psičkárom sa však nepáči, že pre nezodpovedných jedincov, ktorí po svojich psoch neupratujú, trpí celá skupina. „Rozumiem, ale nesúhlasím so zákazom. Ja mám psíka, zbieram vždy a keď vidím iného, ktorá nezbiera, upozorním. Nestalo sa mi ani raz, že by na mňa zaútočili, skôr sa ospravedlnili, že si nevšimli/zabudli sáčok alebo sa zháčili, že si to niekto všimol. Treba byť vnímavý a v medziach normy prispieť k tomu, aby sa nám spolu dobre žilo. Bez ohľadu na to, či má niekto psa alebo nemá,“ dodáva Lucia.
Ďalšiu používateľku však viac mrzí, že do Panskej záhrady nesmú chodiť deti na bicykloch či kolobežkách. Ako ju však autor príspevku Tomáš usmernil, dôvodom tohto zákazu sú chodníky, ktoré na to nie sú prispôsobené a jazda by nebola bezpečná.
„Zámerom pri revitalizácii parku Panská záhrada bolo vytvoriť trávnatú plochu, kde si budú môcť návštevníci bez obáv sadnúť alebo ľahnúť do trávy, prípadne si priniesť deku, trávu využívať na šport a podobne. Vzhľadom na tento zámer bol zvolený takzvaný vykladaný trávnik so závlahou, aby si trávnatá plocha udržala vysoký štandard od jari až do jesene. Sprístupnenie aj pre domácich miláčikov by predstavovalo pre takýto druh trávnika záťaž a mohlo by dôjsť k jeho poškodeniu. Zároveň by sa jeho čistota do veľkej miery odvíjala od individuálnej zodpovednosti každého majiteľa domáceho zvieratka, čím by sa nedokázala udržať taká kvalita a čistota trávnika, aká by mala zodpovedať vyššie spomenutému zámeru, teda voľnočasovým aktivitám priamo na trávniku,“ uviedol hovorca mesta Prešov Michal Hudák.