V meste Prešov sa rozvírila ďalšia politická búrka, tentoraz kvôli šéfovi Dopravného podniku mesta Prešov (DPMP). Martin Eštočák, poslanec mestského zastupiteľstva za stranu Piráti, otvoril otázku, či novovymenovaný riaditeľ splnil všetky podmienky výberového konania a či skutočne spĺňa kritérium bezúhonnosti. Dôvodom je fakt, že dotyčný riaditeľ má údajne súdom odobraný vodičský preukaz na dobu 12 mesiacov.
Podľa Eštočáka je nejasné, či má rozsudok nadobudnutú právoplatnosť, avšak samotná skutočnosť, že riaditeľ dopravného podniku nemôže viesť motorové vozidlo, vyvoláva vážne otázky. „Bolo by zaujímavé vedieť, ako šéf Dopravného podniku cestuje do práce. Platí si vodiča, jazdí na bicykli, alebo pracuje z domu? A kto to financuje?“ pýta sa Eštočák na sociálnych sieťach.
Eštočák kladie dôraz na to, že podmienkou na pozíciu riaditeľa dopravného podniku bola bezúhonnosť. „Bola táto požiadavka dostatočne preskúmaná? Ako bola kandidátova bezúhonnosť overená – výpisom z registra trestov, alebo iba prehlásením?“ dodáva poslanec.
V diskusii sa však objavili aj názory, ktoré Eštočáka kritizujú za populizmus. Niektorí občania tvrdia, že odobratie vodičského preukazu môže byť výsledkom dopravnej nehody, pri ktorej niekto utrpel zranenie, a že Eštočák z toho nemal okamžite vyvodzovať porušovanie pravidiel.
Zatiaľ čo zákon nevyžaduje, aby riaditeľ dopravného podniku mal vodičský preukaz, Eštočák naznačuje, že by to mohlo byť symbolicky dôležité. „Vodičský preukaz môže byť vnímaný ako prejav pochopenia fungovania podniku a každodenných problémov vodičov,“ uvádza vo svojom príspevku.
Avšak v praxi sú kľúčové manažérske schopnosti, skúsenosti v oblasti dopravy a znalosť zákonov, nie samotný vodičský preukaz. Otázky okolo výberového konania a súdneho zákazu však zostávajú otvorené a pravdepodobne budú predmetom ďalších diskusií v mestskom zastupiteľstve. S našimi otázkami sme sa obrátili aj na vedenie dopravného podniku. O ich odpoveď budeme správu aktualizovať.