Solivar v Prešove je momentálne národnou kultúrnou pamiatkou a patrí medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku. Tento unikátny objekt komplexov bol využívaný na čerpanie a varenie soli zo Soľanky.
Soľ sa tu ťažila a balila až do roku 2009, po 439 rokoch bola výroba zastavená. Prešovčan Vladimír sa v skupine na sociálnej sieti s ostatnými používateľmi podelil o fotografie z roku 2008, kedy výroba soli ešte naplno fungovala.
Ako uvádza Múzeum Solivar, v roku 1959 bolo v obci Zbudza pri Michalovciach pri vyhľadávaní zemného plynu objavené aj ložisko soli. Bolo zistené, že sa jedná o väčšie a kvalitnejšie ložisko ako v Solivare. V rokoch 1993 a 1994 boli prešovským podnikom vypracované projekty na výstavbu nového ťažobného a spracovateľského závodu.
„Cieľom investície bolo dosiahnuť ťažbu soli v objeme až 300-tisíc ton soli ročne. Investícia do novej ťažby a do vybudovania nového závodu pokrytá rôznymi úvermi sa v nasledujúcich rokoch ukázala ako nepostačujúca a jej celková hodnota stúpala,“ uvádza Múzeum Solivar.
V roku 1998 skončili prešovské Solivary z titulu nedokončenej investície so stratou, dostali sa do zlej finančnej situácie a stavba nového závodu v obci Zbudza sa zastavila. Solivary ako investora tento stav doviedol k vzájomným súdnym sporom s generálnym dodávateľom a projektantom. V roku 2002 sa vlastníkom Solivarov stala spoločnosť Novácke chemické závody.
Situácia so zlou investíciou sa ani po zmene vlastníka nezmenila, Solivary a.s. Prešov sa dostali do konkurzu. Presne 16. mája 2009 bol závod uzavretý, 155 zamestnancov prišlo o prácu a ťažba soli bola ukončená.
„Ešte v roku 2009 sa na slovenskom trhu objavila rakúska soľ balená a predávaná pod prešovskou značkou, registračnú známku kúpila rakúska firma,“ dodáva múzeum Solivar. Vo fotoalbume si môžete pozrieť spomienky na Solivary v Prešove.