V Prešovskom kraji sa budú realizovať ďalšie malé projekty, ktoré sú zamerané na kreatívne a turisticky atraktívne pohraničie. Výbor programu Interreg Poľko – Slovensko 2021 - 2027 odobril financovanie sedemnástich projektov za 1,1 milióna eur. Z toho osem sa týka Prešovského kraja, prefinancuje sa tu vyše 250-tisíc eur.
Na projektoch sa budú podieľať obec Lesnica a Spišská Teplica, Rímskokatolícka cirkev – Biskupstvo Spišské Podhradie, OOCR Severný Spiš – Pieniny, mestá Kežmarok i Spišská Belá a tiež Ľubovnianske múzeum.
V Spišskej Belej sa dobuduje cykloinfraštruktúra, ktorá prepojí mesto na sieť cyklistických chodníkov v rámci Cesty okolo Tatier. Diecézne múzeum v Spišskej Kapitule sa má vďaka projektu Biskupstva v Spišskom Podhradí a poľského partnera Cisterciánskeho opátstva v Szczyrzyci rozšíriť o novú expozíciu.
Obec Lesnica uspela s projektom Po hraničnom kultúrnom chodníku, vzniknú nové propagačné a informačné materiály a kultúrne podujatie zamerané na šírenie umeleckej tvorby a trendov miestnej i regionálnej hudby prihraničného územia.
„Prezentovať čaro hradov v poľsko-slovenskom pohraničí budú vďaka spoločnému úspešnému projektu Ľubovnianske múzeum – hrad v Starej Ľubovni a poľské kúpeľné mesto Muszyna v Malopoľskom vojvodstve. Obaja partneri sa zamerajú na propagáciu svojich historických objektov. Konkrétne na slovenskej strane hradu nad Starou Ľubovňou, ktorého poslednou majiteľkou bola španielska princezná Izabela Zamoyska de Borbón a na poľskej strane bývalého sídla muszynských starostov zo 14. storočia,“ uvádza župa na internetovej stránke.
Medzi schválenými malými projektami sú tiež zámery, na ktorých partnersky participujú Oblastná organizácia cestovného ruchu Severný Spiš – Pieniny (projekt Načerpaj silu z prírody), mesto Kežmarok (Propagácia cezhraničného územia miest Kežmarok a Nowy Targ) a taktiež obec Spišská Teplica, ktorá sa zameria na prezentáciu cisterciánov pod Tatrami a rozvíjanie efektov cezhraničnej spolupráce.