Vedeli ste, že len pár kilometrov od Prešova sa nachádzajú prastaré sopky? Celé Slanské vrchy sú nimi doslova posiate. Prešovský samosprávny kraj si toto leto pripravil novinku. Nový náučný chodník, vďaka ktorému sa milovníci prechádzok a prírody budú môcť poľahky zahryznúť aj do kúsku pradávnej histórie.
Pri pohľade z okna sa nejednému Prešovčanovi upne pohľad priamo na krásne pohoria na východe. Po novom sa však pod ich úpätia budete môcť vydať aj na históriou nabitú túru. Chodník v obci Cabov je turistom prístupný už od začiatku júla a financovaný bol zo zdrojov Európskej únie.
Zdroj: Prešovský samosprávny kraj/ Kožare, Obec Cabov
„Vznikol vďaka európskym financiám a je výsledkom spolupráce mladých ľudí s inštitúciami a odborníkmi z oblasti geológie a histórie. Približuje, že v týchto vrchoch bolo až 13 sopiek, ktoré boli aktívne pred 14 - 10 miliónmi rokov,“ uviedla samospráva.
Súčasťou 7,2 km dlhého náučného chodníka je 10 interaktívnych informačných tabúľ venovaných pôvodu okolitých Slanských vrchov a práve sopkám a sopečným pohoriam a tiež 6 náučných videí, ktoré pre potreby chodníka vytvoril americký geológ Timothy Catron z portálu Geology Hub.
Zdroj: Prešovský samosprávny kraj/ Kožare, Obec Cabov
Pri prechádzke pod vrcholkami Slanských vrchov sa rozhodne nudiť nebudete, samospráva má s projektom aj plány do budúcna. „Trasa, na ktorej sú aj studničky, je turistická a účastníkov prevádza od úpätia Strechového stratovulkánu až na okraj jeho kaldery. Celkovo na približne 14 km turisti nastúpajú 535 m. Chodníkom bude v budúcnosti sprevádzať i náučná aplikácia,” ozrejmil kraj.