Majitelia kolobežiek musia mať od augusta povinné zmluvné poistenie. Aké sú podmienky?


Na výkonnejšiu kolobežku musíte mať poistenie. Pre koho to platí?

Foto: Majitelia kolobežiek musia mať od augusta povinné zmluvné poistenie. Aké sú podmienky? Foto: Ilustračné. Zdroj: canva.com

Elektrické kolobežky sa vo veľkom objavujú na slovenských cestách. Napriek obľube, ktorú si tento dopravný prostriedok získal, s jeho využívaním stúpa aj počet nehôd a škôd, ktoré majitelia spôsobujú. Štát preto chce, aby výkonnejšie elektrokolobežky mali uzatvorenú poistku.

Má pokryť škody, ktoré majitelia spôsobili a zároveň zvýšiť bezpečnosť. Vyplýva to z európskej smernice, ktorá ukladá povinnosť majiteľom elektrických kolobežiek mať vytvorené a uhradené povinné zmluvné poistenie (PZP). Vláda SR navrhla smernicu zapracovať do slovenského zákona.

Povinné poistenie sa vzťahuje na elektrické kolobežky a segwaye, ak ich konštrukčná rýchlosť presahuje 25 kilometrov za hodinu alebo vtedy, keď dosahujú rýchlosť viac ako 14 kilometrov za hodinu a zároveň vážia viac ako 25 kilogramov. Veľkej časti kolobežiek by sa tak zmeny nemuseli dotknúť.


Podľa dopravného analytika Jozefa Drahovského veľa nehôd bolo spôsobených práve v kategórii pri rýchlostiach nad 25 km/h. „Ak toto nejakým spôsobom eliminujeme, respektíve následky zo zrazenia niekoho alebo narazenia do iného dopravného prostriedku hoci zaparkovaného bude z čoho uhrádzať, tak jednoznačne v prospech to bude všetkých,“ skonštatoval Drahovský pre STVR. 

Potrebné budú údaje o vozidle aj majiteľovi

Na uzatvorenie poistenia budú potrebné údaje o vozidle, ako napríklad model, rok výroby alebo výrobca kolobežky a taktiež údaje o samotnom majiteľovi vozidla. Povinnosť poistenia má do platnosti vstúpiť od 1. augusta 2024. Cena za ročné poistenie kolobežky sa bude pohybovať okolo 30 eur. 

Poistenie sa nevzťahuje na zdieľané kolobežky. Tie si reguluje prevádzkovateľ, pričom pomocou GPS a mapy určuje, akú môžu mať maximálnu rýchlosť a na ktorých miestach. „Pokiaľ táto kolobežka ide po ceste, maximálna povolená rýchlosť je 25 km/h. Ak GPS zistí, že sa nachádza na pešej zóne, tak maximálnu rýchlosť zníži na 5 km/h,“ vysvetlil dopravný analytik, ktorý považuje zdieľané kolobežky napriek tomu za bezpečné.



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Prešovský kraj