Východné Slovensko zasiahla nákaza žltačky, pri ktorej boli hospitalizované už desiatky pacientov. Ako Fakultná nemocnica J. A. Reimana v Prešove uvádza, nárast pacientov nakazených hepatitídou typu A evidujú už od minulej jesene. Zasiahnutý je najmä severovýchod krajiny, pričom väčšina pacientov pochádza zo Starej Ľubovne. O tom, kde sú v súčasnosti najväčšie ohniská nákazy sme vás už informovali v našom článku. Nemocnica vysvetľuje, prečo sa to deje a ako sa jej vyhnúť.
Ako nemocnica podotkla, výskyt vysoko nákazlivej žltačky sa cyklicky mení. „Zvyšuje sa každých 10 – 15 rokov. Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR bol najvyšší výskyt zaznamenaný v rokoch 2009 a 2010 a najnižší v roku 2012,“ vysvetlila fakultná nemocnica. Dodávajú, že vo svojej opatere majú k 16. júlu 32 hospitalizovaných pacientov, pričom väčšinu tvoria deti.
Odborníci tvrdia, že priebeh liečby je relatívne dlhý. V štandardných a nekomplikovaných prípadoch trvá liečba hepatitídy typu A 1-2 týždne. V tomto období je pacient zároveň najviac infekčný a tak aj rizikový pre svoje okolie.
Lekári odporúčajú aj dlhodobý pokojový režim a nemastnú diétu. „Ak je pacient bez iných zdravotných komplikácií, liečba hospitalizovaných pacientov na našom oddelení prebieha pomerne jednoducho. Nekomplikované vírusové ochorenie liečia naši odborníci vitamínmi a hepatoprotektívami, ďalej liečia pridružené sprievodné príznaky a diagnózy, taktiež odporúčajú kľudový režim až tri mesiace, brať vitamíny a dodržiavať nemastnú diétu,“ vysvetľuje priebeh rekonvalescencie nemocnica.
Pri každom ochorení platí, že prevencia je lepšia, ako liečba. Výnimkou nie je ani hepatitída. Napriek vysokej infekčnosti sa jej dá stále brániť. Lekári odporúčajú staré známe pravidlá, pomôcť by mala aj vakcinácia. „Najúčinnejšími zbraňami, ako sa vyhnúť infekčnej žltačke alebo chorobe špinavých rúk, sú zvýšená hygiena a očkovanie,” vysvetlila nemocnica s tým, že práve vakcinácia je v rukách obvodných lekárov.
K pacientom, ktorí majú o vakcináciu záujem, sa však vedia v niektorých prípadoch vedia dostať aj inak. „Zabezpečenie plošného očkovania detí z postihnutých oblastí je možné po dohode aj s výjazdovým tímom nemocnice,“ uviedla nemocnica.