Prešovské hasičstvo čelilo v dvadsiatych rokoch minulého storočia závažným problémom, ktoré súviseli s materiálnym zabezpečením a personálnym stavom zboru. Z toho dôvodu podalo veliteľstvo prešovského dobrovoľného hasičského a ochranného zboru v roku 1926 zastupiteľstvu Prešova memorandum.
V tomto memorande kriticky poukázalo na existujúce nedostatky a navrhlo opatrenia, ktoré zahŕňali finančné náklady na potrebné zmeny. Na postupnú, no pomalú realizáciu zmien doplatila hasičská hudba zboru, aj keď nepriamo.
V tomto období pozostávala z 28 členov a kapelníka. Vlastnila hudobné nástroje a účinkovala na zborových slávnostiach a na zábavách organizovaných rôznymi združeniami a inštitúciami. To bol hlavný zdroj ich príjmov. Aj napriek tomu, že bola vydržiavaná z vlastných prostriedkov, členovia hasičského zboru zorganizovali petíciu za jej zrušenie.
„Dôvodom boli obavy z možného finančného dotovania chodu hudby. Keďže členovia hasičskej hudby chceli pokračovať v činnosti, jej kapelník navrhol, aby ju prevzalo mesto Prešov bezplatne s novým názvom Mestská hudba. K jej premenovaniu došlo definitívne v roku 1932,“ uvádza Krajské múzeum Prešov na sociálnej sieti.