Prešovské trhovisko na Sídlisku III v Centrume svoje brány otvára pravidelne každú sobotu. Húfy ľudí sa tak znova a radi chystajú na nákup čerstvej zeleniny, ovocia či mnohých iných produktov zo širokej ponuky predajcov. V poslednej dobe však nastal zásadný problém. Dopraviť sa na miesto a úspešne zaparkovať býva pre mnohých Prešovčanov husárskym kúskom.
Kameňom sváru je práve cyklistický chodník. Priestor, v ktorom dnes stojí, bol v minulosti využívaný práve ako neoficiálne parkovacie miesto pre návštevníkov trhoviska. Svoje návyky si Prešovčania zachovali. Parkovali tam naďalej aj po výstavbe cyklochodníka. V posledných týždňoch však na toto konanie vodičov dohliada mestská polícia.
Svoje o to vie aj pani Andrea, ktorá sa svojou kritikou rozhodne netajila. „A zas tu máme sobotu, kedy húfy ľudí tiahnu na jediné trhovisko, bez adekvátneho parkoviska pre predajcov aj kupujúcich. A ‘mestskáči’ stoja na cyklisťáku, tam ani nemôžu prejsť,“ napísala na sociálnej sieti.
„Áno, mesto vyhralo vojnu mesto - občan. Ten zlý občan vlastne môže byť rád, že nejaké trhovisko má. A čo si vôbec dovoľuje mať auto, ak nemá miesta na parkovanie. Tie, čo akože boli sme nezmyselne obsadili pre chudáka menšinového cyklistu. Ale aj ten radšej ide inam, aby mu výfuk nešľahal rovno do tváre,“ uzavrela.
Pani Andrea však nie je ani zďaleka jediná, ktorej nemilá situácia v meste prekáža. Do diskusie sa tak neváhali pridať ani ďalší komentujúci. V niektorých prípadoch to však už v Prešove vzdali, za kultúrnym vyžitím spojeným s nákupmi si radšej dôjdu do Košíc. „Ja idem radšej v piatok do Košíc na trh a dýcham atmosféru Dominikánskeho námestia. Kým nemám svoju úrodu, asi by som mala pozvať aj nášho Feriho (primátor mesta, pozn. red.) na kávu a ísť mu ukázať, ako sa to robí,“ komentovala miestna.
„Prešovské super Kocúrkovo. Rozbité parkovisko a nedostatok miest na parkovanie. Ferove úradovanie mestskej polície. Fuj, vedenie Prešova,” pridal sa rozhnevaný Prešovčan. Našli sa však aj takí, ktorí konanie polície aj mesta vedeli obhájiť. „Bývam pri trhovisku a poviem vám, že tu je každú sobotu veselo len odtiaľ sa dostať preč. Ľudia, keby mohli, tak s autom vám zaparkujú až v obývačke. To, že ich policajti ‘drbú’ za parkovanie uznávam. Tam, keď nebola natiahnutá červená farba, tak autá parkovali až v križovatke, čo je samozrejme zakázané a nebezpečné,“ popísala miestna druhú stranu mince.
K situácii sa nám vyjadril aj náčelník mestskej polície v Prešove. Tá je za svoje konanie vystavená kritike, v skutočnosti však len dohliadajú na právo a poriadok. „V uvedenej lokalite v meste Prešov, ktorú uvádzate, priebežne vykonávame kontrolu dodržiavania ustanovení zákona č. 8/2009 Z.z. o cestnej premávke v súlade so základnými úlohami uvedenými v § 3 písm. f) zákona č. 564/1991 Zb. o obecnej polícii. Pri zistených priestupkoch proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky postupujeme podľa zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch,“ uviedli pre nás v oficiálnom stanovisku.
Ako nám náčelník mestskej polície Ján Andrejko povedal, nie je v kompetencií policajtov zabezpečovať parkovacie miesta, a zároveň polícia nie je vecne príslušná riešiť problematiku parkovacej politiky v meste. „Je tam problém, je problém s parkovaním a my sme ho nezapríčinili. Každý musí dodržiavať zákony. Z jednej strany sme bombardovaní občanmi a keď na miesto príde policajné auto, zo zákona má výnimku a môže zastaviť aj na cyklistickom chodníku. Až keď ľudia vidia policajné auto, tak si povedia, že tam nemôžeme zaparkovať,“ povedal re Prešovak.
Dodáva, že polícia si len robí svoju prácu. Ich úlohou je dohliadať na zákony a ich dodržiavanie. „Nekritizujme políciu za to, že si robia svoju prácu. K porušeniu zákona nás volajú ľudia. Ak niekto porušuje zákon, tak musíme konať. Rovnako, ak ľudia, ktorí zákon dodržiavajú sa nás pýtajú, prečo neriešime tých, ktorí ho porušujú,“ zhodnotil Andrejko.