Vo veku 89 rokov zomrel prof. Ing. Ivan Vološčuk, ktorý bol v minulosti súčasťou Správy Tatranského národného parku. Bol znalec karpatskej prírody, odborník na lesy a chránené územia, ktorý sa venoval ekológii lesa aj ako pedagóg a publicista. V deväťdesiatych rokoch minulého storočia zastával pozíciu riaditeľa vtedajšej Správy TANAP-u.
Pochádzal z ukrajinského Aklinu, veľké úsilie sústredil na založenie Združenia slovenských národných parkov a chránených krajinných oblastí, no najmä na vznik Asociácie karpatských národných parkov a rezervácií (ACANAP), jej cieľom bola spolupráca chránených území v Karpatoch.
„Jedným z vrcholov jeho celoživotnej vedeckej práce bol zápis Slovensko-ukrajinských bukových pralesov na listinu Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Išlo vôbec o prvé lesné prírodné územie v Európe, ktoré UNESCO zapísalo na listinu svetového dedičstva,“ uvádza Správa TANAP-u v príspevku na sociálnej sieti.
Za úspechy v oblasti ochrany prírody získal viacero ocenení. Jeho priekopnícku prácu pri zakladaní chránených území vo východnej Európe ocenil princ Philip, vojvoda z Edinburghu v októbri 1993 Zlatou medailou Svetového fondu ochrany prírody (WWF).
„Uznania sa mu dostalo aj od jordánskej kráľovnej Núr, ktorá ho ako jediného Stredoeurópana spolu s približne tridsiatkou ďalších vedcov z celého sveta uviedla do Rady Svetovej únie ochrany prírody. V roku 2008 získal Cenu ministra životného prostredia SR, o dva roky neskôr mu mesto Vysoké Tatry udelilo cenu za celoživotné dielo. Česť jeho pamiatke!“ dodáva Správa TANAP-u.