V Prešove rozdávajú vedierka na kuchynský bioodpad: Podľa obyvateľov ide o nedomyslený nápad, žiadajú aj sáčky


Rozporuplné názory Prešovčanov na vedierka na kuchynský bioodpad

Foto: V Prešove rozdávajú vedierka na kuchynský bioodpad: Podľa obyvateľov ide o nedomyslený nápad, žiadajú aj sáčky Foto: Facebook/Richard Dubovický • poslanec NRSR a MsZ mesta Prešov, PS

Mesto Prešov podporuje zber biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu nákupom a distribúciou 10-litrových vedierok do všetkých prešovských domácností. Tieto vedierka majú slúžiť ako prepravná nádoba kuchynského odpadu k zberným nádobám. 

Cieľom je znížiť, v ideálnom prípade úplne odstrániť tento druh odpadu zo zmesového komunálneho odpadu. Mesto pri predstavení odporúčalo vedierko umiestniť v blízkosti kuchynskej linky a dokúpiť si k nemu vhodný pachový filter a kompostovateľné sáčky. 

Distribuovať vedierka do jednotlivých domácností ich majú pracovníci mestského úradu v súčinnosti s Technickými službami mesta Prešov. V skupine Prešov na sociálnej sieti sa pochválil aj poslanec MsZ mesta Prešov Richard Dubovický, ktorý sa minulý týždeň pri distribúcii zúčastnil.

„Dnes som mal milú dobrovoľnú povinnosť na Sekčove. Prevzal som a odovzdal 240 kusov vedierok na bioodpad a odovzdal som ich domovým dôverníkom na ulici Federátov. Nech vám dobre slúžia,“ uviedol v príspevku, pod ktorým začali pribúdať rozporuplné názory na tieto vedierka.

Obyvatelia kritizujú, že k nim nedostanú sáčky a filtre

Niektorí Prešovčania pod príspevkom zdieľajú názor, že ide o nedomyslený nápad. Používateľka Martina uvádza, že by k vedierkam mali pridávať aj uhlíkové filtre, pretože sú bez nich nefunkčné. Mnohým chýbajú aj rozložiteľné sáčky. V komentároch sa vyjadril aj poslanec MsZ mesta Prešov Martin Eštočák, podľa ktorého by vedierka mali roznášať Technické služby mesta Prešov a nie poslanci. 


„Dostanem hnedé vedierko bez rozložiteľného sáčka. Dám ho pred dvere, lebo nemám balkón. Budem do neho hádzať odpad. Potom ho pôjdem na tretí deň vyhodiť do veľkého vedierka. Moje vedierko si potom musím umyť s pitnou vodou. Minimálne dva litre pitnej vody. Ak je nás 64 vlastníkov, bude to na tretí deň 128 litrov a ročne to bude 15,5 m3 . Alebo vie niekto, ako to robiť inak? Ďakujem,“ uvádza pod príspevkom ďalší Prešovčan.

Obyvateľ Marek uvádza svoju nepríjemnú skúsenosť. Keďže nie všetci obyvatelia si rozložiteľné sáčky zaobstarajú, tak používajú aj obyčajné plastové. V tom prípade je tento zber biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu bezvýznamný. Marek sa vyjadril, že v hnedom koši ho už prekvapilo veľa takýchto igelitových tašiek a sáčkov.

Druhá časť obyvateľov má iný názor

Druhá strana obyvateľov naopak tento nápad podporuje a uvádza, že sáčky si môže kúpiť každý osobitne. „Niektorí prefajčíte za mesiac aj 100 eur a žobrete tu o sáčky…“ uviedol používateľ Pavol. „Tiež sa nestačím diviť… Ale to je také slovenské, nastaviť dlaň a nech všetko dostanem,“ reagovala na jeho komentár Alena.

Používateľka Zdenka uvádza, že v zahraničí vedierka a ani sáčky nerozdávajú, ale ľudia bežne vyhadzujú takýto odpad do hnedých kontajnerov. Ďalšia Prešovčanka si nápad chváli a tvrdí, že vedierka sú super.

Názory občanov sú naozaj rozporuplné, podľa niektorých je projekt nedomyslený a naopak tí, ktorým sa nápad páči a chcú životnému prostrediu pomôcť, si našli systém aj bez darovaných rozložiteľných sáčkov či dokonca bez vedierok od mesta Prešov. Ak ste o tomto projekte v Prešove ešte nepočuli, základné informácie od mesta nájdete na tomto odkaze.



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Prešovský kraj