Na Slovensku sa môžu rozšíriť viaceré ochorenia, problémom je chýbajúca kolektívna imunita


Slováci strácajú kolektívnu imunitu, čoraz viac sa vyhýbajú očkovaniu

Foto: Na Slovensku sa môžu rozšíriť viaceré ochorenia, problémom je chýbajúca kolektívna imunita
Foto: Pexels/Ilustračné foto

Čierny kašeľ, osýpky či záškrt. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) Slovenskej republiky a regionálne úrady verejného zdravotníctva monitorujú výskyt infekčných ochorení na našom území a v okolitých krajinách Európskej únie. V niektorých krajoch či okresoch na Slovensku klesla miera zaočkovania proti spomínaným ochoreniam pod 95 percent, teda pod úroveň zabezpečujúcu kolektívnu imunitu. 

Vzhľadom na tento pokles a na pohyb osôb medzi krajinami nie je možné vylúčiť šírenie týchto ochorení na našom území. V prípade zmeny epidemiologickej situácie sa bezodkladne prijímajú potrebné protiepidemické opatrenia na zabránenie šírenia týchto infekčných ochorení.

„Na Slovensku v posledných rokoch zaznamenávame síce mierny, ale neustále klesajúci trend zaočkovanosti v rámci povinného pravidelného očkovania detí. Zvýšené počty prípadov niektorých infekčných ochorení, ako je napríklad čierny kašeľ, sa zvyknú cyklicky objavovať zhruba každých päť rokov. Približne tak dlho trvá, kým počet vnímavých ľudí v populácii vzrastie natoľko, že sa ochorenie dokáže ľahšie šíriť. Vnímavú populáciu tvoria ľudia, ktorí nie sú zaočkovaní, ako aj osoby, u ktorých časom došlo k významnému poklesu ochranných protilátok,“ povedala hlavná hygienička Tatiana Červeňová.

Jedným z riešení je očkovanie

Epidemiologická situácia sa obvykle stabilizuje tým, že sa vnímavá populácia opätovne zmenší kombináciou očkovania a prekonania ochorenia. Očkovania proti osýpkam, čiernemu kašľu, ako aj záškrtu sú v Slovenskej republike dlhodobo zaradené do povinného pravidelného očkovania detí a očkovacia látka je plne hradená z verejného zdravotného poistenia.

Preočkovanie proti čiernemu kašľu a záškrtu je možné v dospelosti v rámci pravidelného očkovania proti tetanu, existujú totiž kombinované očkovacie látky.

Článok má pokračovanie strana 1/3
Čítať na ďalšej strane


Najnovšie zo Slovenska