Rado z blogu Nie je túra bez Štúra: V Prešovskom kraji ma očaril vrch Šimonka či Spišský Hrhov


Rado z blogu Nie je túra bez Štúra o Prešovskom kraji

Foto: Rado z blogu Nie je túra bez Štúra: V Prešovskom kraji ma očaril vrch Šimonka či Spišský Hrhov
Galéria: 16 fotiek
Foto: Instagram/nie_je_tura_bez_stura

Radoslav Hoppej je autor známeho blogu Nie je túra bez Štúra, ktorého instagramový profil má skoro 50-tisíc sledovateľov. Rado žil takmer tri roky vo Viedni, kde pracoval ako manažér reštaurácie v centre mesta, no rozhodol sa vrátiť späť na Slovensko. „Stal sa zo mňa turista vo vlastnej krajine. Snažím sa ukázať, že aj Slovensko má čo ponúknuť a výlet či dovolenka nemusia byť vždy len o pláži a mori,“ uvádza na blogu. 

Prečítajte si zaujímavý rozhovor o tom, aké je to byť turistom vo vlastnej krajine no aj o tom, aké najkrajšie lokality navštívil Rado v Prešovskom kraji. 

Prečo ste sa rozhodli vrátiť späť na Slovensko?

Dôvodov, prečo som sa nakoniec vrátil, bolo viacero. Okrem tých osobnejších rozhodlo o návrate aj to, že mi jednoducho Slovensko a taký ten pocit domova, chýbali. V Rakúsku sa mi pomerne často stávalo, že som sa ocitol v situáciách, kedy mi dali pocítiť, že som cudzinec a nebolo to vždy príjemné… Hlavný dôvod návratu bol však ten, že som sníval o nejakom vlastnom projekte.

Kedy vám napadlo založiť si cestovateľský blog ohľadom cestovania na Slovensku? Bolo to hneď po príchode „domov“?

Paradoxne prišla prvotná myšlienka ešte v období, keď som žil vo Viedni. Práve tam som si uvedomil, že už mám čo-to pochodené v zahraničí, no Slovensko nepoznám. Dovtedy som nebol ani na miestach, ako je Spišský hrad či Bardejov a povedal som si, že to chcem napraviť. Takže som dal výpoveď v práci, vrátil sa späť na Slovensko a postupne začal budovať blog, aktívne cestovať a spoznávať našu krajinu. Stal sa zo mňa turista vo vlastnej krajine a táto „nálepka” ma baví aj po rokoch.

Spomínate si na svoj prvý výlet v rámci blogu?

Samozrejme. Bol som v Modre, kde posledné roky žil aj sám Ľudovít Štúr. Keďže som si blog prepojil s touto významnou osobnosťou našich dejín, tak som chcel začať práve na miestach, kde bol kedysi aj on sám. Navštívil som miestne múzeum a bol som si pozrieť aj jeho pamätnú izbu.


Ktorý kraj na Slovensku považujete za najrozmanitejší?

Podľa môjho názoru je najrozmanitejší kraj u nás – Žilinský kraj. Tento kraj ponúka pestrú paletu prírodných krás, kultúrneho dedičstva a historických pamiatok. Od malebných dediniek, cez bohaté lesy a národné parky, až po historické mestá ako Žilina či Ružomberok, je tam veľké množstvo miest, ktoré stoja za objavovanie.

Myslíte, že má Slovensko dostatočne rozvinutý cestovný ruch?

Za tie roky, čo sa venujem blogu, môže povedať, že sme sa vo veľa smeroch posunuli tým správnym smerom. Určite je však ešte na viacerých miestach, čo zlepšovať. Napríklad aj v tom, že tu máme veľa zaujímavých miest či pamiatok, ktoré síce majú turistický potenciál, ale zatiaľ nie je využitý, čo je škoda.


Ako z vášho pohľadu prijímajú Slováci turistov?

Z mojich skúseností z cestovania po Slovensku Slováci väčšinou prijímajú turistov srdečne. Miestni obyvatelia sú hrdí na to, čo ich kraj ponúka. Obzvlášť v oblastiach, kde hrá turizmus významnú úlohu, sú miestni obyvatelia väčšinou veľmi priateľskí a ústretoví voči turistom. Snažia sa poskytnúť im pomoc a informácie, aby mali čo najlepší zážitok zo svojej návštevy.

Ktoré lokality v Prešovskom kraji vás očarili najviac?

Tých miest a lokalít je samozrejme viacero, ale ak by som mal vybrať aspoň zopár, tak určite napríklad túra na vrch Šimonka v Slanských vrchoch, Rozprávkový chodník škriatka Mikluša v Miklušovciach či dedinka Spišský Hrhov, ktorá ukrýva nejednu zaujímavú zastávku. Ešte by som dodal, že aj v rámci vášho kraja je stále veľa miest, ktoré som ešte nepreskúmal, takže sa určite čoskoro opäť vydám aj tam.


Ktorá lokalita by si zaslúžila väčšiu pozornosť?

Aj takýchto miest je asi viacero… Mne sa napríklad veľmi páčil Náučný chodník TELEKIA, ktorého východiskovým bodom je obec Hermanovce nad Topľou. Je ideálnym tipom pre každého, pre zdatnejších i menej zdatných turistov. Nachádza sa v krásnej prírode a jeho súčasťou je nejedno zaujímavé miesto.

Ktorá krajina sa podľa vás najviac podobá Slovensku?

Žiadna, Slovensko je len jedno.

Máte radšej výlety do prírody alebo skúmanie pamiatok?

Ja som veľký fanúšík turistiky v prírode či horách, ale rovnako rád obdivujem mestskú architektúru a pamiatky. Snažím sa to striedať, aby ma to bavilo a aby to bavilo aj ľudí.

Ktorú lokalitu na Slovensku by mal určite navštíviť každý z nás aspoň raz za život?

Celé Slovensko postupne. Ja stále hovorím, že najprv by sme mali spoznať a precestovať našu krajinu a po tom samozrejme aj zahraničie, kde je tiež veľa zaujímavých miest. Ale ak by som mal vybrať jedno miesto, tak za mňa určite Mohylu Štefánika v Brezovej pod Bradlom. Štefánik bol jednou z najväčších osobností v našich dejinách a toto miesto by mal navštíviť každý z nás.






Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Prešovský kraj