Pásové turistické značky sa strácajú pod snehom, v Malej Studenej doline preto osadili drevené tyče


Pre množstvo snehu osadili v Malej Studenej doline tyčové značenie

Foto: Pásové turistické značky sa strácajú pod snehom, v Malej Studenej doline preto osadili drevené tyče Foto: Tatranský národný park

Pracovníci Správy Tatranského národného parku myslia na bezpečnosť turistov, a preto počas zimy osádzajú po turistických chodníkoch drevené tyče. Tie zastupujú zasnežené pásové turistické značenie, a uľahčujú tak návštevníkom orientáciu. Osadenie tyčí si vyžiadal aj turistický chodník od Zamkovského chaty po Veľký hang v Malej studenej doline.

„Počas zimy sa podmienky neustále menia, bežne sa stáva, že na niektorých miestach vietor sneh vyfúka a na iných zase nafúka, takže ho musíme preznačiť a urobiť nový variant tak, aby chodník bol pre turistov opäť bezpečný. S tyčovaním začíname až vtedy, keď je dostatok snehu. A to nielen preto, aby bolo do čoho zapichnúť žrde,“ vysvtlil Štefan Zavacký, vedúci Strediska starostlivosti o turistickú infraštruktúru Správy Tatranského národného parku. 

Ako uviedla Správa TANAP-u, kľúčový je výber najschodnejšej trasy. Zimný chodník totiž nemusí vždy kopírovať letný. Ten neraz vedie miestami, ktoré môžu byť v zimnom období lavínovým terénom.

Turistické chodníky, ako aj tyčové značenie priebežne kontrolujú

Pracovníci tyčové značenie priebežne kontrolujú a podľa meteorologických podmienok premiestňujú. Popri tom tiež čistia mostíky, kontrolujú turistické chodníky a prerezávajú ich po vetre či snežení a tiež odstraňujú popadané konáre, kmene stromov či vývraty.


S tyčovým značením sa turisti môžu stretnúť vo Veľkej a Malej Studenej doline, v okolí Sliezskeho domu vo Velickej doline či v Doline Zeleného plesa, ale aj v Mlynickej doline či v Mengusovskej doline, ako aj na magistrále medzi Lomnickou vyhliadkou a Skalnatým plesom. 

Rozmiestnenie tyčí podlieha pravidlám. „Mali by byť na dohľad, tak aby človek dovidel od jednej k druhej. Na neprehľadných úsekoch, alebo tam, kde sa trasa lomí, ich osadzujeme hustejšie, aby bolo zjavné, ktorým smerom má turista pokračovať,“ priblížil Štefan Zavacký.

Po roztopení snehu zamestnanci Strediska starostlivosti o turistickú infraštruktúru tyče pozbierajú a uložia na osvedčené miesta v dolinách, vďaka čomu ich na zimu nemusia opäť vynášať. Výnimkou sú lokality, kde sú tyče umiestnené celoročne. 




Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Prešovský kraj