Chcete, aby vaše okná spoľahlivo a dlhodobo fungovali? Kľúčovú úlohu pri predchádzaní nákladným opravám a zabezpečení dlhej životnosti vašich okien je pravidelná údržba.
Okná nie sú len estetickým prvkom domácnosti. Zohrávajú dôležitú úlohu aj pri zabezpečovaní zdravej klímy v interiéri, prispievajú k pohodliu a tiež energetickej účinnosti našich domovov. Na životnosť okien vplýva mnoho faktorov, medzi nimi aj poveternostné vplyvy či manuálna manipulácia.
Aby vydržali v čo najlepšom stave čo najdlhšie, je dôležité zabezpečiť pravidelnú údržbu a servis okien. Pozrite sa spolu s nami na niektoré preventívne opatrenia, ktoré vám môžu pomôcť zvýšiť odolnosť vašich okien a predĺžiť tak ich životnosť.
Údržba a servis okien si vyžadujú odlišné prístupy vzhľadom na materiály, z ktorých sú okná vyrobené. Najčastejšie sa stretávame s plastovými alebo drevenými oknami – každé z nich majú o čosi odlišné vlastnosti a tiež požiadavky na údržbu. Poďme sa teda spoločne pozrieť na to, ako sa starať o jednotlivé druhy okien tak, aby ste im zabezpečili čo najvyššiu životnosť.
Plastové okná sú relatívne nenáročné na údržbu. Zvyčajne postačí pravidelné čistenie jemnými prípravkami na čistenie okien. Vyhnite sa abrazívnym čistiacim prostriedkom alebo silným chemikáliám, ktoré by mohli poškodiť povrch rámov a sklá okien. Plastové okná sú síce odolné, no sú však náchylné na poškrabanie. Pri čistení preto používajte mäkké utierky alebo špongie, aby ste zabránili poškrabaniu povrchu okien.
Plastové okná môžu byť citlivé na UV žiarenie. Preto môžete zvážiť použitie čistiacich prostriedkov alebo ochranných náterov odolných voči UV. Tak predídete napríklad zmenám vo farbe alebo poškodeniam spôsobených dlhodobému vystaveniu slnku.
Pravidelne tiež kontrolujte opotrebovanie tesnení plastových okien. Poškodené tesnenie totiž môže ohroziť ich energetickú účinnosť. Pravidelne tiež kontrolujte a namažte pánty a pohyblivé časti okien, aby ste zabezpečili ich hladké otváranie a zatváranie.
Plastové okná sú vo všeobecnosti odolné voči poveternostným vplyvom. Avšak pozor si treba dať pri náhlych teplotných zmenách či výkyvoch, ktoré môžu spôsobiť rozťahovanie či sťahovanie materiálu, čo vedie k deformácii alebo štrukturálnym problémom s oknami. Odporúča sa preto pravidelne okná kontrolovať, či sa na nich nenachádzajú známky deformácie.
Drevené okná si vyžadujú starostlivejšie čistenie, aby sa zachoval materiál. Pri čistení drevených okien využívajte jemné prípravky a určite sa vyhnite prílišnej vlhkosti, pretože drevo je náchylné na hnilobu či napučanie.
Kľúčovým faktorom pri ochrane drevených okien pred vlhkosťou a s ňou súvisiacimi problémami je ochranný povrchový náter. Či už je to lak, farba alebo lazúra, povrchový náter zabráni rozkladu či hnilobe dreva a predĺži tak jeho životnosť. Pravidelne kontrolujte farbu alebo lak, či nevykazuje známky odlupovania alebo praskania.
Niekedy sa môže stať, že bude nevyhnutná aj renovácia drevených okien. Lepšie povedané, renovácia ich drevených rámov. S postupom času a vplyvom počasia sa totiž povrch okenných rámov môže poškodiť.
Na obnovenie ich pôvodných vlastností a odolnosti môže byť potrebná renovácia drevených okien – a teda zbrúsenie povrchových náterov, oprava poškodení, výmena zhnitých či poškodených prvkov a nová povrchová úprava. Renovácia drevených okien im môže prinavrátiť pôvodný vzhľad a vlastnosti a predĺžiť tak životnosť drevených okien opäť na niekoľko desiatok rokov.
Pri drevených oknách je tiež treba myslieť na poveternostné zmeny – drevo sa pri zmenách vlhkosti a teploty rozťahuje a sťahuje. Správne vetrajte, aby ste predišli kondenzácii, ktorá môže viesť k hnilobe a vzniku plesní nielen v okolí okien ale aj v domácnosti. Počas extrémneho počasia môžete zvážiť vonkajšie búrkové rolety, ktoré by mohli oknám poskytnúť dodatočnú ochranu.
Drevo je tiež náchylné na napadnutie škodcami, ako sú termity či drevokazný hmyz. Pravidelne kontrolujte známky aktivity škodcov a ošetrite drevo vhodnými insekticídmi, ktoré zabránia ich poškodeniu.
Ak máte drevené okná, pravidelne tiež kontrolujte (tak ako aj pri plastových oknách) ich tesnenie. Akékoľvek medzery či praskliny by sa mali okamžite utesniť alebo opraviť, aby sa zabránilo prenikaniu vody a vzduchu. To pomôže zvýšiť aj energetickú účinnosť okien. Aj pri drevených oknách pravidelne kontrolujte a namažte všetky pohyblivé časti, aby boli okná plne funkčné a pohyblivé.
Pravidelná údržba či renovácia drevených okien sa môžu zdať ako dodatočné náklady, no z dlhodobého hľadiska ide o efektívnu stratégiu. Riešením menších problémov a udržiavaním vašich okien v špičkovom stave predlžujete ich životnosť. Tento preventívny prístup minimalizuje pravdepodobnosť vzniku väčších škôd, ktoré by si mohli vyžadovať rozsiahle a drahé opravy alebo dokonca výmenu okien, čo vám v konečnom dôsledku ušetrí značné náklady.
Dobre udržiavané okná tiež prispievajú k celkovej energetickej efektívnosti vášho domova. Zle utesnené okná môžu viesť k tepelným stratám v zime a zvýšeným potrebám chladenia v lete. Pravidelná údržba a servis okien pomáhajú udržiavať príjemné vnútorné prostredie, čím sa zníži aj spotrebu energie a tým pádom aj účty za energie.
Ak chcete vašim oknám dopriať kvalitnú a odbornú starostlivosť a ubezpečiť sa, že sú v optimálnom stave, môžete sa obrátiť na profesionálny servis okien. Skúsení poskytovatelia okenných služieb zhodnotia stav vašich okien, odporučia vhodné techniky údržby a renovácie a vykonajú potrebné opravy s presnosťou. Vaše okná tak dostanú potrebnú starostlivosť a vy predídete nákladným budúcim opravám či výmene okien.