Zálohovaniu sa na Slovensku darí: Za prvý polrok 2023 sa do systému vrátilo viac ako 490 miliónov obalov


Spravodajstvo

Foto: Zálohovaniu sa na Slovensku darí: Za prvý polrok 2023 sa do systému vrátilo viac ako 490 miliónov obalov
Foto: Facebook/Ministerstvo životného prostredia SR

Za prvý polrok 2023 sa na Slovensku podarilo vyzbierať viac ako 490 miliónov nápojových fliaš a plechoviek. Miera návratnosti tak dosiahla úroveň 88 percent. Vyplýva to zo Správy o činnosti Správcu zálohového systému k zhodnoteniu jeho aktivity v prvom polroku 2023. Podľa ministerstva životného prostredia je zálohovanie na Slovensku na dobrej ceste naplniť cieľ na tento rok, ktorým je 80-percentá návratnosť.  

„Už v minulom roku návratnosť obalov prekonala pôvodné očakávania o 10 percent. V prvom polroku tohto roka vzrástla o ďalších takmer 20 percent. Aj tento výsledok je dôkazom, že ľudia na Slovensku si na systém zálohovania zvykli a považujú ho už za bežnú súčasť svojich životov,“ uviedla štátna tajomníčka envirorezortu Katarína Butkovská v tlačovej správe na internetovej stránke Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky. 

Od spustenia zálohového systému bolo na trh uvedených približne 1,7 miliardy nápojových obalov, pričom späť do systému sa vrátilo 1,3 miliardy obalov, čo predstavuje 77-percentnú návratnosť. Odovzdaný materiál tvorili najmä obaly od piva, nealkoholických nápojov a balených vôd.

Najviac fliaš a plechoviek sa vyzbieralo v Bratislavskom kraji, kde sa do systému zálohovania vrátilo vyše 202 miliónov obalov. Za ním nasledujú Nitriansky s počtom viac ako 188 miliónov, Košický s vyše 173 miliónmi, Trnavský s viac ako 164 miliónmi, Prešovský a Žilinský s vyše 153 miliónmi, Banskobystrický s viac ako 145 miliónmi a Trenčiansky s vyše 129 miliónmi. 

Z viac ako polovice vyzbieraného materiálu sa vyrobia nové nápojové obaly

Vrátiť plastové fľaše a plechovky je možné na 3 147 odberných miestach. Povinne sa do zálohovania museli zapojiť obchody s predajnou plochou nad 300 metrov štvorcových, čo predstavuje 37 percent z celkového počtu. Zvyšných 63 percent predajní sa pridalo dobrovoľne.

„Veľmi nás teší miera záujmu o zapojenie sa zo strany dobrovoľných prevádzok. Práve tieto prevádzky nesú veľký podiel na tom, že zálohovanie je na Slovensku také úspešné,“ podotkol generálny riaditeľ Správcu zálohového systému Marián Áč.

Vrátené nápojové obaly putujú z obchodov a odberných miest do triediaceho centra, kde sa spracovávajú na opätovné použitie. Zálohový systém je založený na princípe „z fľaše do fľaše“ a „z plechovky do plechovky“, vďaka čomu sa vyzbieraný materiál využíva predovšetkým na rovnaký účel, na aký bol pôvodne vyrobený. 

„V súčasnosti garantujeme, že sa minimálne 55% materiálu zo zálohovaných obalov dokáže využiť na výrobu nových nápojových obalov. Našim cieľom je, aby sme zefektívňovali recykláciu a aby toto číslo aj naďalej rástlo,“ doplnil Marián Áč.




Najnovšie v Prešovskom kraji

Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie zo zahraničia