Mesto Prešov určilo tri priority, ktorým sa chce venovať v rámci uvoľnených financií z Programu Slovensko


Spravodajstvo Prešov

Foto: Mesto Prešov určilo tri priority, ktorým sa chce venovať v rámci uvoľnených financií z Programu Slovensko Foto: Prešovská univerzita - Mesto Prešov

V piatok 28. júla uvoľnilo ministerstvo regionálneho rozvoja 2,13 miliardy eur pre samosprávy na územné investície. Prvé výzvy na riešenie konkrétnych problémov regiónov vyhlási v septembri. Informoval o tom Denník N na svojom portáli. Dodáva, že uvoľnené peniaze sú súčasťou európskych fondov v rámci nového 13-miliardového Programu Slovensko. 

„Čerpanie európskych zdrojov v rámci Programu Slovensko je systematicky nastavované v zmysle metodiky Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR,“ uvádza hovorkyňa mesta Prešov Terézia Rácová. Dodáva, že každá samospráva musí mať spracovanú a schválenú Integrovanú územnú stratégiu pre územie udržateľného mestského rozvoja, ktorá definuje problémy, ale aj priority a ciele rozvoja územia. 

Územná samospráva v rámci tohto programu je oprávneným žiadateľom len vo väzbe na vybrané opatrenia z Programu Slovensko a možnosti financovania sú limitované. Mesto Prešov má aktuálne rozpracovaných viac projektov, ako je limit vyčlenený v rámci územných investícií, a preto sme nútení vyberať len tie najdôležitejšie. Keďže sú potreby mesta vyššie, ako sú ponúknuté zdroje, sme presvedčení, že vyčerpáme všetky alokované prostriedky,“ vysvetľuje Terézia Rácová. 

Mesto momentálne finalizuje spracovanie Integrovanej územnej stratégie pre územie udržateľného mestského rozvoja Prešov. Strategické oblasti rozvoja územia sú podľa hovorkyne mesta Prešov usporiadané do troch priorít. Prvou je udržateľné a odolné prostredie, druhou služby pre dôstojný život a treťou strategický rozvoj a dobré spracovanie územia. 

Udržateľné a odolné prostredie

Mesto chce chrániť životné prostredie a podporovať udržateľný rozvoj územia. Ako uviedla hovorkyňa mesta, projekty budú orientované na dobudovanie a modernizáciu trolejbusových tratí, modernizáciu údržbovej základne trolejbusov, modernizáciu vozového parku MHD, modernizáciu miestnych komunikácií vo väzbe na riešenie havarijných stavom mostných objektov, integráciu jednotlivých typov dopravy, podporu ekologických foriem dopravy s prioritným zameraním na cyklodopravu a využívanie inteligentných systémov v doprave v čo najväčšej miere tak, aby sa zvýšil užívateľský komfort obyvateľov a návštevníkov pri preprave.

Orientované budú aj na využívanie energeticky úsporných riešení a nových energetických zdrojov pri rekonštrukcii budov v správe mesta, nastavenie funkčného energetického manažmentu, budovanie zelených a modrých prvkov v rámci vnútroblokov sídlisk a verejných priestranstiev s cieľom zmierňovania negatívnych dopadov zmeny klímy, nastavenie efektívneho systému nakladania s odpadom, znižovanie množstva produkovaného odpadu, šetrenie prírodných zdrojov a zvýšenie miery triedenia a recyklácie, vrátane aplikácie princípov cirkulárnej ekonomiky.


Služby pre dôstojný život 

„Výrazný potenciál územia Prešova je v ľuďoch. Je potrebné ho nielen podporovať, ale aj rozvíjať. Cieľom pripravovaných projektov je vytvoriť lepšie podmienky pre zvýšenie kvality života obyvateľov mesta Prešov v mnohých kľúčových oblastiach,“ informuje Terézia Rácová. 

Týmito oblasťami je konkrétne vzdelávanie, zdravie a sociálna starostlivosť, bezpečnosť a kultúra. Čo sa týka vzdelávania, cieľom je zlepšovať stavebno-technický stav školských objektov, vrátane desegregácie, debarierizácie, budovania a modernizácie učební a školských športovísk. Pri zdraví a sociálnej starostlivosti ide o projekty orientované na budovanie infraštruktúry pre zdravý životný štýl a aktívne trávenie voľného času, zvýšenie dostupnosti a kvality sociálnych služieb pre zraniteľné skupiny občanov. 

„Pri bezpečnosti sú to projekty zamerané na prevenciu kriminality a ochranu majetku (rozširovanie kamerového systému, rekonštrukcia verejného osvetlenia a inštalácia nových svetelných bodov verejného osvetlenia v rizikových lokalitách a pod.). Pri kultúre je to modernizácia, obnova a budovanie infraštruktúry pre kultúrne vyžitie obyvateľov,“ dodáva hovorkyňa mesta Prešov. 

Strategický rozvoj a dobré spracovanie územia

Ako uviedla Terézia Rácová pri tejto priorite, základným predpokladom pre systematický, vyvážený a udržateľný rozvoj územia je strategické a územné plánovanie, vrátane využívania nových prístupov a riešení, moderných technológií, inteligentných riešení a dátových nástrojov.

Rámcové zameranie pripravovaných projektov je budovanie odborných kapacít samosprávy, budovanie kapacít občianskej spoločnosti a ďalších sociálno-ekonomických partnerov s cieľom spoločného rozhodovania o správe územia v súlade s konceptom pre otvorené vládnutie, sprístupnenie otvorených dát pre možné využívanie podnikateľmi, odbornou i širokou verejnosťou, kybernetická bezpečnosť, poskytovanie digitálnych služieb samosprávou.




Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Prešovský kraj